ویتامین C

ویتامین C یکی از ایمن ترین و موثرترین مواد مغذی است. اگرچه ممکن است درمانی برای سرماخوردگی نباشد، اما از مزایای این ویتامین می توان به محافظت در برابر کمبود سیستم ایمنی بدن، بیماری های قلبی عروقی، مشکلات سلامتی قبل از زایمان، بیماری چشم و حتی چروک شدن پوست اشاره کرد. میزان بالای دریافتی قابل تحمل (یا حداکثر مقداری که می توانید در روز مصرف کنید و صدمه ای نبیند) برای بزرگسالان 2000 میلی گرم در روز است.

ویتامین C

ساختار ویتامین سی

ویتامین C جامدی سفید رنگ و محلول در آب و غیر سمی با فرمول مولکولی C6H8O6 است. این مولکول آلی دارای گروه‌های عاملی استری و هیدروکسیل (الکلی) و همین‌طور آلکنی است. در واقع این مولکول اسیدی، فاقد گروه عاملی مشخصه اسیدهای آلی یا همان کربوکسیلیک اسیدها (گروه عاملی کربوکسیل) است.

ضرورت استفاده از آسکوربیک اسید

ویتامین C یکی از بسیاری از آنتی اکسیدان ها است که می تواند از آسیب های ناشی از مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد و همچنین مواد شیمیایی سمی و آلاینده ها مانند دود سیگار محافظت کند. ویتامین C در بدن ذخیره نمی شود (مقادیر اضافی از بدن دفع می شود)، بنابراین مصرف بیش از حد آن نگران کننده نیست. اما هنوز هم برای جلوگیری از ناراحتی معده و اسهال مهم است که از حد مجاز بالای 2000 میلی گرم در روز عبور نکنید.

ویتامین C که به آن اسید اسکوربیک نیز گفته می شود، برای رشد، تکامل و ترمیم کلیه بافت های بدن ضروری است. این ویتامین در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تشکیل کلاژن، جذب آهن، عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن، ترمیم زخم و نگهداری غضروف، استخوان و دندان نقش دارد. ویتامین ث همچنین یک آنتی اکسیدان مهم فیزیولوژیکی است و نشان داده شده است که آنتی اکسیدان های دیگر بدن از جمله آلفا توکوفرول (ویتامین E) را بازسازی می کند.

کمبود ویتامین ث

ویتامین C هم در غذا و هم به صورت قرص به راحتی جذب می شود و هنگامی که همراه با آهن خورده می شوند می توانند جذب آهن را افزایش دهند. کمبود ویتامین سی نسبتاً نادر است و در بزرگسالان دارای سوء تغذیه دیده می شود. در موارد شدید، می تواند به اسکوربوت منجر شود – با ضعف، کم خونی، کبودی، خونریزی و شل شدن دندان مشخص می شود.

ویتامین سی سنتزی

خصوصیات یک ماده توسط ساختار مولکول های تشکیل دهنده آن تعیین می شود. ویتامین C که در آزمایشگاه سنتز می شود، دقیقاً همان اتم هایی را دارد که ویتامین C  در بوته نارنجی یا گل محمدی دارد. ارزان ترین نسخه به همان اندازه گران قیمت موثر است.

مطالعات جمعیت نشان می دهد افرادی که بیشترین ویتامین C را از غذاها مصرف می کنند، بروز برخی سرطان ها، به ویژه سرطان معده را کاهش داده اند. این احتمالاً نشان دهنده توانایی ویتامین C در کاهش تشکیل نیتروزامین، مواد شناخته شده سرطانزا است.

ویتامین C همچنین به عنوان اسید اسکوربیک L شناخته می شود، یک ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در برخی از غذاها وجود دارد، به برخی دیگر اضافه می شود و به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است. انسان، برخلاف بیشتر حیوانات، قادر به تولید درون زا ویتامین C نیست، بنابراین یک جز اساسی در رژیم غذایی است.

ویتامین سی

برای حفظ سطح سالم، ویتامین های محلول در آب باید به طور مداوم در رژیم غذایی تأمین شوند. میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C را به صورت خام مصرف کنید، یا آنها را با کمترین مقدار آب بپزید تا مقداری از ویتامین های محلول در آب موجود در آب پخت را از دست ندهید.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.