ماندلیک اسید

اسید ماندلیک از بادام تلخ به دست می آید. این یک AHA است که بیشتر برای استفاده در آکنه مورد مطالعه قرار گرفته است.

آلفا هیدروکسی اسید (AHA) ها مواد طبیعی و مصنوعی هستند که مزایای مراقبت از پوست را از لایه برداری گرفته تا افزایش آبرسانی و استحکام را ارائه می دهند.

سایر انواع AHA که در خطوط مراقبت از پوست یافت می شوند عبارتند از اسید گلیکولیک و اسید سیتریک.

لکه های تیره، چین و چروک، تیرگی و آکنه از مسائل مراقبت از پوست هستند که بسیاری از افراد به دنبال غلبه بر آن هستند. خبر خوب این است که بسیاری از محصولات بدون نسخه (OTC) حاوی موادی هستند که این نگرانی های خاص را برطرف می کنند و در عین حال ظاهر کلی پوست را بهبود می بخشند.

اسید ماندلیک یکی از این مواد مفید است. در حالی که تحقیقات زیادی در مورد این آلفا هیدروکسی اسید (AHA) صورت نگرفته است، تصور می شود که برای پوست ملایم است و ممکن است به آکنه، بافت پوست، هایپرپیگمانتاسیون و اثرات پیری کمک کند.

با افزایش سن، نوسازی پوست کند می شود و باعث می شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، رنگ آن تغییر کند و خطوط و چین و چروک های ظریف ایجاد شود.

لایه بردارهای شیمیایی، مانند AHA ها، ترکیبات محبوب مراقبت از پوست هستند که به شل شدن لایه بالایی سلول های پیر پوست کمک می کنند. این مواد ممکن است ظاهر کلی پوست را بهبود بخشند و علائم قابل مشاهده پیری را کاهش دهند.

این مقاله در مورد mandelic acid، فواید و عوارض جانبی آن صحبت می کند. همچنین چگونگی افزودن اسید ماندلیک به روتین مراقبت از پوست را بررسی می کند.

ماندلیک اسید

فواید اسید ماندلیک

  1. اثربخشی ملایم روی پوست
  2. تسریع چرخش سلولی
  3. تحریک تولید کلاژن

اثربخشی ملایم روی پوست

یکی از مزایای اصلی mandelic acid این است که ممکن است در مقایسه با سایر AHA ها روی پوست ملایم تر باشد. این باعث می شود که برای افرادی که پوست حساسی دارند، گزینه ای ایده آل باشد. به نظر می رسد این لطافت به دلیل ماندلیک اسید یکی از بزرگترین AHA ها است و در نتیجه با سرعت کمتری به پوست نفوذ می کند. این باعث می شود که کمتر روی پوست تحریک شود.

تسریع چرخش سلولی

اسید ماندلیک چرخش سلولی را تسریع می کند و به عنوان یک لایه بردار قوی برای حذف سلول های مرده پوست عمل می کند. به همین دلیل، اسید ماندلیک در برخی از لایه بردارهای شیمیایی یافت می شود.

تولید کلاژن

اسید ماندلیک همچنین ظاهر پوست را بهبود می بخشد زیرا باعث تولید کلاژن می شود که پروتئین اصلی موجود در پوست و بافت همبند است. نتایج استفاده از اسید ماندلیک از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برخی افراد به طور حکایتی متوجه تفاوت در چهره و ظاهر خود پس از چند هفته می شوند.

موارد استفاده از اسید ماندلیک

اسید ماندلیک می تواند نگرانی های مختلف مراقبت از پوست را بهبود بخشد، مانند:

1. آکنه

روغن های پوست، باکتری ها، سلول های مرده پوست و التهاب می توانند باعث آکنه شوند. استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی اسید ماندلیک به تنظیم تولید سبوم، باز کردن منافذ پوست و کاهش التهاب کمک می کند. این می تواند باعث بروز آکنه کمتر شود.

یک مطالعه اخیر نشان داد که یک لایه برداری شیمیایی با 45 درصد اسید ماندلیک به اندازه یک لایه برداری شیمیایی با 30 درصد اسید سالیسیلیک در آکنه های خفیف تا متوسط مؤثر است. این مطالعه همچنین نشان داد که اسید ماندلیک ممکن است در درمان آکنه التهابی (پاپول و پوسچول) نسبت به اسید سالیسیلیک برتری داشته باشد و اسید ماندلیک نیز ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

2. بافت پوست

عمل لایه برداری mandelic acid سلول های مرده پوست را از بین می برد که ممکن است پوست شما را محکم تر و صاف تر کند.

3. هایپرپیگمانتاسیون

اسید ماندلیک همچنین ممکن است برخی از خواص روشن کنندگی لکه های تیره، مانند آنچه در ملاسما دیده می شود، داشته باشد. تحقیقات انجام شده در سال 1999 نشان می‌دهد که اسید ماندلیک ممکن است در عرض 4 هفته، هیپرپیگمانتاسیون ملاسما را تا 50 درصد کاهش دهد.

4. چین و چروک و خطوط ریز

طبق یک مطالعه در سال 2013، لایه برداری شیمیایی با اسید ماندلیک ممکن است به تحریک تولید کلاژن کمک کند، که با افزایش سن کاهش می یابد. این می تواند به نرم شدن ظاهر چین و چروک ها و خطوط ظریف کمک کند و در نتیجه ظاهری شاداب تر و جوان تر داشته باشد.

اقدامات احتیاطی برای اسید ماندلیک

اگرچه اسید ماندلیک برای پوست های حساس ملایم در نظر گرفته می شود، قبل از شروع هر گونه درمان جدید صورت باید با یک متخصص پوست صحبت کنید. یک متخصص پوست می تواند بر اساس نیازهای فردی شما به شما راهنمایی کند که چگونه اسید ماندلیک را در رژیم مراقبت از پوست خود به درستی وارد کنید و از چه محصولاتی استفاده کنید.

عوارض جانبی اسید ماندلیک

هنگام استفاده از هر محصول مراقبت از پوست، خطر عوارض جانبی وجود دارد. برخی از افراد می‌توانند بدون مشکل از اسید ماندلیک استفاده کنند، اما اگر هر نوع تحریکی را تجربه کردید، باید استفاده از این AHA را متوقف کنید، از جمله:

سرخی
ورم
خارش
اگر پس از چند روز یا چند هفته استفاده از اسید ماندلیک، تحریک پوست ایجاد شود، ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد باشد. تعداد دفعات استفاده از محصولات حاوی اسید ماندلیک در روز را کاهش دهید تا ببینید آیا پوست شما بهبود می یابد یا خیر.

همچنین باید این موضوع را با یک متخصص پوست در میان بگذارید و به توصیه های او عمل کنید.

اسید ماندلیک در مقابل اسید گلیکولیک

اسید گلیکولیک AHA دیگری است که به طور گسترده در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. بر اساس یک مطالعه در سال 2009، این از نیشکر مشتق شده است و در لایه برداری پوست، کاهش خطوط ریز و جلوگیری از آکنه موثر است.

گلیکولیک کمترین وزن مولکولی را در بین تمام AHA ها دارد و بنابراین راحت تر به پوست نفوذ می کند. به همین دلیل، اسید گلیکولیک ممکن است بیشتر از اسید ماندلیک برای پوست تحریک شود.

به دلیل ساختار مولکولی بزرگتر، اسید ماندلیک به عمق اسید گلیکولیک در پوست نفوذ نمی کند، بنابراین برای پوست ملایم تر است. اسید ماندلیک برای آکنه های التهابی و برخی از اشکال هایپرپیگمانتاسیون، و همچنین درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و رنگدانه های شبانه موثر است.

نحوه استفاده از اسید ماندلیک

چندین محصول مراقبت از پوست حاوی اسید ماندلیک هستند و که می توانند شامل پاک کننده های صورت تا لایه بردارهای شیمیایی باشند. همچنین بسته به محصول در غلظت های مختلف موجود است. سازنده باید دستورالعمل استفاده از این محصولات را ارائه دهد.

عموما افراد می توانند روزانه از سرم ها و پاک کننده های صورت استفاده کنند. با این حال، فقط باید از محصولات قوی تر، مانند لایه بردارها، حداکثر یک یا دو بار در هفته استفاده کنند.

افراد ممکن است ترجیح دهند DL-Mandelic acid را به برنامه شبانه خود اضافه کنند زیرا AHA ها می توانند حساسیت پوست به نور را افزایش دهند. می توان آن را بعد از تمیز کردن و قبل از مرطوب کردن استفاده کرد. به طور مشابه، ماسک ها و لایه بردارها برای اعمال روی پوست پس از شستشو مناسب هستند. فرد باید اجازه دهد ماسک یا لایه بردار چند دقیقه قبل از شستن آن بماند.

افراد باید قبل از استفاده از اسید ماندلیک برای اولین بار، آزمایش پچ انجام دهند تا ببینند آیا می توانند آن را تحمل کنند یا خیر. باید از غلظت های کمتر شروع کنند و بیش از یک بار در هفته آن را مصرف کنند. ممکن است فرد قبل از افزایش غلظت اسید یا دفعات مصرف، با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.

توجه

همچنین فرد باید از مصرف آن با سایر لایه بردارها و لایه بردارهای شیمیایی مانند رتینول، سایر AHA ها و بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) خودداری کند. استفاده بیش از حد از لایه‌بردارهای شیمیایی و لایه‌بردارها ممکن است منجر به لایه‌برداری بیش از حد شود که می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و جوش‌های پوستی شود. فرد می تواند برای مشاوره بیشتر با پزشک یا متخصص پوست مشورت کند.

اسیدها نیز ممکن است پوست را خشک کنند. پس از استفاده از اسید ماندلیک برای کمک به تسکین و مرطوب کردن پوست، فرد می تواند از محصولات مرطوب کننده مانند مرطوب کننده ها استفاده کند.

جایگزین ها

ممکن است فردی بخواهد جایگزین های زیر را برای DL-Mandelic acid در نظر بگیرد:

اسید لاکتیک: AHA دیگری با فواید مشابه اسید ماندلیک.
اسید آزلائیک: مردم از این اسید در درجه اول برای درمان روزاسه و آکنه استفاده می کنند. دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است.
BHA ها، مانند اسید سالیسیلیک: این مولکول ها کمی بزرگتر از AHA ها هستند، بنابراین ممکن است کمتر تحریک کننده باشند. BHA ها ممکن است برای افرادی با پوست چرب و مستعد آکنه مناسب تر باشند و ممکن است به مدیریت منافذ مسدود شده، جوش های سر سفید و جوش های سر سیاه کمک کنند. اسید سالیسیلیک از آسپرین گرفته می شود.

خلاصه

اسید ماندلیک ممکن است برای افرادی با پوست حساس مناسب باشد. متخصصان پوست معتقدند که عوارض جانبی کمتری دارد و کمتر از سایر AHA ها پوست را تحریک می کند. با این حال، فرد باید قبل از استفاده از اسید ماندلیک برای اولین بار، آزمایش پچ انجام دهد. افراد همچنین باید مطمئن شوند که از غلظت های ایمن و فواصل کافی بین برنامه ها استفاده می کنند.

یک فرد باید قبل از افزودن mandelic acid به روتین پوست خود با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کند. متخصصان پوست می‌توانند پوست افراد را بهتر ارزیابی کنند، بهترین محصولات را با توجه به نوع پوست آن‌ها توصیه کنند و در مورد استفاده صحیح به آنها آموزش دهند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.