جنیپین سیگما آلدریچ

جنیپین = گنیپین

Methyl (1S,2R,6S)-2-hydroxy-9-(hydroxymethyl)-3-oxabicyclo[4.3.0]nona-4,8-diene-5-carboxylate = Genipin

 • کد: G4796
 • اسم ماده: جنیپین
 • فرمول شیمیایی: C11H14O5
 • وزن مولکولی: 226.23 گرم بر مول
 • غلظت: – g/cm3 در دمای 20 درجه سانتیگراد
 • اسیدیته: – در دمای 20 درجه سانتیگراد
 • حلالیت: – گرم در لیتر
 • دمای ذوب: 120 الی 121 درجه سانتیگراد
 • دمای جوش: – درجه سانتیگراد
 • مقدار: در ظروف شیشه ایی 25، 125 میلی گرمی
 • خلوص: ≥98 درصد
 • شکل ظاهری: جامد
 • دمای نگهداری: زیر 30 درجه سانتیگراد
 • کاربرد: مصارف آزمایشگاهی
 • خطرات: GHS06
جنیپین سیگماآلدریچ

ویژگی

Genipin یک ترکیب شیمیایی است که در عصاره میوه Genipa americana یافت می شود. این یک آگلیکون است که از یک گلیکوزید ایریدوئیدی به نام جنیپوزید به دست می‌آید که در میوه گاردنیا یاسمینوئیدس نیز وجود دارد. ترکیبات این میوه در طب سنتی چین و به عنوان رنگ آبی توسط صنایع غذایی در شرق آسیا مورد استفاده قرار گرفته است. ساختار جنیپین در دهه 1960 کشف شد. این یک مولکول زیست تخریب پذیر با سمیت سلولی کم است. بازیابی جنیپین از میوه ها شامل شکستن دیواره سلولی با له کردن یا خیساندن به کمک آنزیم است. استخراج، ترجیحاً با کمک اولتراسوند؛ خالص سازی، به ویژه جداسازی از پروتئین ها؛ و درنهایت تغلیظ.

جنیپین یک عامل اتصال دهنده طبیعی است که از میوه گاردنیا استخراج می شود.  سمیت حاد کمی دارد، بسیار کمتر از گلوتارآلدئید و بسیاری دیگر از معرف‌های کراس لینکر مصنوعی رایج. رایج ترین عامل اتصال عرضی گلوتارآلدئید بوده است، اما به دلیل نگرانی در مورد سمیت آن، روش های جدیدی مانند جنیپین در حال آزمایش هستند.این ماده محلول در آب است. به سرعت با کیتوزان و پروتئین واکنش نشان می دهد و بنابراین هیدروژل های فلورسنت آبی رنگ تولید می کند.

خود جنیپین برای مدت طولانی به عنوان یک درمان سنتی چینی برای درمان التهاب، یرقان و بیماری های کبدی مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع طبیعی

میوه Gardenia jasminoides Ellis منبع گیاهی طبیعی جنیپوزید است. این گیاه از خانواده گیاه روبیاسه است و بومی چین است. این درختچه ای همیشه سبز است که ارتفاع و عرض آن چهار تا هشت فوت می شود. میوه به شکل بیضی شکل حدود یک و نیم اینچ تا یک اینچ و به رنگ نارنجی است. میوه Gardenia jasminoides Ellis به عنوان یک طب سنتی چینی برای درمان تحریک پذیری در بیماری های تب دار، یرقان، ورم ملتحمه حاد، اپیستاکسی، هماتمزیس، عفونت های تب زا و زخم های پوستی و به صورت خارجی برای رگ به رگ شدن و تورم دردناک ناشی از سکون خون استفاده می شود. جزء اصلی میوه گاردنیا یاسمینوئیدس الیس جنیپوزید گلیکوزید ایریدوئید است.

مکانیسم جنیپین و تشکیل پیگمانت آبی

جنیپین و بیومواد

مواد مبتنی بر ژلاتین اخیراً به عنوان یک ماده زیستی برای استفاده در چسب‌های زیستی، مواد پانسمان زخم و جایگزین‌های استخوان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. ژلاتین یک پلیمر طبیعی است که خاصیت آنتی ژنی کمی دارد و زیست تخریب پذیر است. با این حال، ژلاتین دارای یک محدودیت مهم است. به سرعت در محیط های آبی حل می شود که منجر به تخریب سریع در دمای بدن می شود.

یکی از روش‌های بهبود ژلاتین، درمان آن با مواد اتصال عرضی است. پیوند متقابل شیمیایی معمولاً با ایجاد پیوند بین گروه های عاملی اسیدهای آمینه حاصل می شود. محبوب ترین معرف شیمیایی اتصال عرضی گلوتارآلدئید است که یک معرف مصنوعی است. اخیراً، گزارش‌های مربوط به سمیت سلولی گلوتارآلدئید به دلیل آزاد شدن فرمالدئید پس از تجزیه، منجر به تحقیقاتی برای توسعه یک معرف اتصال عرضی طبیعی شده است. به همین دلیل، جنیپین که سمیت سلولی پایینی دارد و به طور طبیعی وجود دارد، به عنوان یک معرف اتصال عرضی جدید برای ژلاتین مورد بررسی قرار گرفت.

کاربرد جنیپین

جنیپین از پراکسیداسیون لیپیدی و تولید اکسید نیتریک جلوگیری می کند. جنیپین از نورون های هیپوکامپ در برابر سمیت پروتئین β آمیلوئید آلزایمر محافظت می کند. دارای اثرات ضد التهابی و ضد رگ زایی است. GENIPIN در سیستم دارورسانی نقش دارد. جنیپین یک کراس لینکر طبیعی عالی برای پروتئین ها، کلاژن، ژلاتین و کراس لینکر کیتوزان است. علاوه بر این، می تواند به عنوان یک عامل تنظیم کننده برای تحویل دارو، به عنوان ماده خام برای تهیه رنگدانه آبی گاردنیا و به عنوان واسطه برای سنتز آلکالوئید استفاده شود.

استفاده از جنیپین به عنوان یک چسب بیولوژیکی به طور گسترده مورد ارزیابی قرار گرفته و مشخص شده که در مقایسه با چسب های آلدهیدی باعث کاهش سمیت سلولی و پاسخ های التهابی می شود.علاوه بر این، نشان داده شده است که هنگام درمان با جنیپین، بهبود زخم سریعتر اتفاق می افتد.

مکانیسم اتصال متقابل Genipin پیچیده است و به طور کامل شناخته نشده.

Djerassi و همکارانش ساختار Genipin را در دهه 1960 با استفاده از داده های طیف سنجی NMR و آزمایش های تخریب شیمیایی کشف کردند. این ماده دارای فرمول مولکولی C11H14O5 و حاوی یک حلقه دی هیدروپیران است. جنیپین خود بی رنگ است اما خود به خود با اسیدهای آمینه واکنش می دهد و رنگدانه های آبی را تشکیل می دهد. رنگدانه های آبی خوراکی هستند و در حال حاضر به عنوان رنگ آبی در آسیای شرقی استفاده می شود.

شرایط نگهداری جنیپین

در ظرف را در مکانی خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید.

نتیجه گیری

جنیپین یک ماده طبیعی است که پتانسیل زیادی برای استفاده در مواد زیستی و همچنین به عنوان یک معرف اثر انگشت دارد. همانطور که قبلاً گفته شد مواد اتصال عرضی جنیپین به عنوان چسب زیستی، در مواد پانسمان زخم (wound dressing materials) و به عنوان جایگزین استخوان (bone substitute) استفاده می شود. علاوه بر این مطالعات، مطالعاتی نیز برای بررسی ژلاتین متقاطع با جنیپین به عنوان مجرای برای بازسازی اعصاب محیطی و کیتوزان متقابل جنیپین برای تحویل داروی پروتئینی انجام شده است. بر اساس این آزمایشات جدید، معتقدیم که جنیپین در آینده به یک معرف مهم اتصال متقابل (crosslinking reagent) برای بیومواد تبدیل خواهد شد. همچنین معتقدیم که می تواند به عنوان یک معرف برای ایجاد اثر انگشت نهفته ارزشمند باشد.

سیگما آلدریچ

اين محصول از برند سیگما آلدریچ به دليل کيفيت خوب نسبت به ساير برندهاي معتبر دنيا مي تواند نياز بسياري از آزمايشگاه، مراکز تحقيقاتي و دانشجويان را برطرف کند.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.