گلابریدین

گلابریدین یک ترکیب شیمیایی است که در عصاره ریشه شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) یافت می شود. گلابرین یک ایزوفلاوان است که نوعی ایزوفلاونوئید است. این محصول بخشی از خانواده بزرگ‌تری از مولکول‌های گیاهی، فنل‌های طبیعی است. گلابریدین به طور موثری از فعال شدن پلاکت ها جلوگیری می کند، بنابراین ممکن است به یک عامل درمانی برای اختلالات ترومبوآمبولیک تبدیل شود.

این ماده به عنوان یک ماده در لوازم آرایشی استفاده می شود و در نامگذاری بین المللی مواد آرایشی (INCI) ذکر شده است. گلابریدین پودر قهوه ای مایل به زرد است. در آب نامحلول است، اما در حلال های آلی مانند پروپیلن گلیکول محلول است.

تاریخچه

در سال 1989، مارازن، محقق موسسه تحقیقات پوست ژاپن، Glabridin را از گلیسیریزا گلابرا کشف و استخراج کرد. فقط 100 گرم پودر گلابرین را می توان از 1000 کیلوگرم گلیسیریزا گلابرا استخراج کرد. فواید پوستی پودر گلابریدین در لوازم آرایشی، آن را به سلطان روشن کننده پوست تبدیل می کند.

گلابریدین

قسمت آبگریز عصاره شیرین بیان حاوی انواع فلاونوئیدها است. گلابریدین به عنوان جزء اصلی قسمت آبگریز آن، اثر مهاری بر تولید ملانین دارد و همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. داده های تجربی نشان می دهد که اثر سفید کنندگی پودر گلابرین 232 برابر ویتامین C معمولی، 16 برابر هیدروکینون و 1164 برابر آربوتین است.

فواید پودر گلابریدین

همانطور که همه می دانیم، پودر گلابرین یک ماده آرایشی قوی برای سفید کردن پوست و روشن کردن پوست است. از نظر نحوه دستیابی به عملکرد سفید کننده قوی تر، سه راه مختلف وجود دارد.

1. جلوگیری از سنتز ملانین

مکانیسم اصلی سفیدکننده پودر گلابریناز، مهار رقابتی فعالیت تیروزیناز، دور کردن بخشی از تیروزیناز از حلقه کاتالیزوری سنتز ملانین، جلوگیری از اتصال سوبسترا و تیروزیناز و در نتیجه مهار سنتز ملانین است.

آزمایشات انسانی نشان می دهد که گلابریدین می تواند به طور موثر رنگ پوست را سفید و روشن کند. یک آزمایش بالینی انجام شده توسط انسان نشان می دهد که پس از 56 روز استفاده موضعی از گلابریدین، روشنایی قابل توجهی افزایش و قرمزی روی پوست صورت کاهش می یابد.

گلابریدین

2. ضد اکسیداسیون

پودر گلابریدین به خودی خود اثر آنتی اکسیدانی خوبی دارد. آزمایشات نشان داده است که این ماده توانایی حذف رادیکال های آزاد اکسیژن مشابه سوپراکسید دیسموتاز (SOD) را دارد. پودر گلابریدین نه تنها می تواند فعالیت تیروزیناز را مهار کند، بلکه از تبدیل بین دوپاکروم و فعالیت اکسیداز کربوکسیلیک اسید دی هیدروکسی اندول نیز جلوگیری می کند.

مطالعات نشان داده‌اند که در غلظت 0.1 میلی‌گرم بر میلی‌لیتر، پودر گلابرین می‌تواند بر روی سیستم اکسیداسیون سیتوکروم P450/NADOH عمل کند و 67 درصد رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد، بنابراین دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی است.

3. برای ضد التهاب

پودر گلابریدین محلول در آب را می توان برای بهبود فراهمی زیستی استفاده کرد و سمیت سلولی کمتری دارد. همچنین اثر مهاری ملانین بهتری دارد و همچنین به طور موثر بیان سایتوکین های التهابی، اینترلوکین-6 و اینترلوکین-10 را کاهش می دهد. اثر ضد التهابی in vitro پودر گلابریدین همچنین در مهار تولید آنیون سوپراکسید و فعالیت سیکلواکسیژناز آشکار می شود. بنابراین می توان از آن به عنوان یک عامل درمانی موضعی برای مهار التهاب پوست و مبارزه با آسیب های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش استفاده کرد.

تحقیقات علمی

در سال 1998، محقق ژاپنی، توموهیرو یوکوتا، مطالعه‌ای در مورد ملانین و مهار التهاب پودر گلابرین انجام داد. پس از جایگزینی دو گروه هیدروکسیل در موقعیت های مختلف در ساختار شیمیایی پودر گلابریدین، نتایج نشان داد که در مقایسه با هیدروکسیل 2، هیدروکسیل 4 در موقعیت تأثیر بیشتری بر مهار سنتز ملانین دارد. هنگامی که هر دو گروه هیدروکسیل جایگزین می شوند، پودر گلابریدین اثر مهار تولید ملانین را از دست می دهد. این تحقیق به بخش شیمیایی اثر سفید کنندگی پودر گلابریدین اشاره کرده است.

پودر گلابرین اثر سفید کنندگی بسیار خوبی دارد اما قیمت آن نیز بسیار بالاست که استفاده از آن را در لوازم آرایشی محدود می کند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.