هیدروکینون چیست؟

هیدروکینون، به عنوان بنزن-1،4-دیول یا کوینول شناخته می شود، یک ترکیب آلی معطر که نوعی فنل، مشتق شده از بنزن، با فرمول شیمیایی C6H4(OH)2 است. دارای دو گروه هیدروکسیل است که به یک حلقه بنزن در موقعیت پارا پیوند خورده اند. یک ماده جامد دانه ای سفید است. مشتقات جایگزین این ترکیب اصلی به عنوان هیدروکینون نیز شناخته می شوند. نام “هیدروکینون” توسط فردریش ویلر در سال 1843 ابداع شد.

هیدروکینون

کاربرد هیدروکینون

هیدروکینون یک عامل روشن کننده پوست است. پوست را سفید می کند و می تواند در درمان اشکال مختلف هایپرپیگمانتاسیون مفید باشد.

از لحاظ تاریخی، مواردی در مورد ایمنی هیدروکینون وجود داشته دارد. در سال 1982، سازمان غذا و داروی ایالات متحده این ماده را به عنوان منبعی مطمئن و مؤثر تشخیص داد. چندین سال بعد، نگرانی در مورد ایمنی، خرده فروشان را بر آن داشت تا هیدروکینون را از بازار خارج کنند. FDA در ادامه کشف کرد که بسیاری از محصولات مورد بحث حاوی آلاینده هایی مانند جیوه هستند. آنها دریافتند که این آلاینده ها در پس گزارشات مربوط به اثرات نامطلوب قرار دارند.

از آن زمان، FDA تأیید کرده است که هیدروکینون را می توان به طور ایمن بدون نسخه (OTC) در غلظت های 2 درصد فروخت.

هیدروکینون چگونه کار می کند؟

هیدروکینون با کاهش تعداد ملانوسیت های موجود در پوست، پوست شما را سفید می کند. ملانوسیت ها ملانین را می سازند که رنگ پوست شما را تولید می کند. در موارد هیپرپیگمانتاسیون، به دلیل افزایش تولید ملانوسیت، ملانین بیشتری در پوست وجود دارد. با کنترل تولید ملانوسیت ها، پوست شما به مرور زمان یکنواخت تر می شود.

به طور متوسط حدود چهار هفته طول می کشد تا این ماده اثرگذار باشد. ممکن است چندین ماه استفاده مداوم طول بکشد تا نتایج کامل را ببینید.

هیدروکینون

برای چه بیماری های پوستی مفید است؟

هیدروکینون برای درمان بیماری های پوستی مرتبط با هایپرپیگمانتاسیون استفاده می شود. این شامل:

  • جای جوش
  • لک های پیری
  • کک و مک
  • ملاسما
  • علائم پس از التهاب ناشی از پسوریازیس و اگزما

اگرچه هیدروکینون می تواند به محو شدن لکه های قرمز یا قهوه ای باقی مانده بر پوست کمک کند، اما به التهاب فعال کمکی نمی کند. به عنوان مثال، این ماده می تواند به به حداقل رساندن اسکار آکنه کمک کند، اما تاثیری بر قرمزی ناشی از جوش های فعال ندارد.

آیا برای هر نوع پوست و رنگ پوستی مناسب است؟

اگرچه هیدروکینون به طور کلی به خوبی تحمل می شود، اما چند استثنا برای مصرف آن وجود دارد.

اگر پوست خشک یا حساسی دارید، ممکن است متوجه شوید که هیدروکینون باعث خشکی یا تحریک بیشتر پوست شما می شود. افراد دارای پوست نرمال یا چرب کمتر دچار این عوارض می شوند. این ماده روی رنگ پوست روشن بهترین اثر را دارد. اگر رنگ پوستی متوسط تا تیره دارید، قبل از استفاده با متخصص پوست خود صحبت کنید. هیدروکینون در واقع ممکن است هیپرپیگمانتاسیون را در رنگ پوست تیره تر بدتر کند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.