هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید پلیمری تشکیل شده از واحدهای د-گلولورونیک اسید و ان-استیل گلوکزآمین است. زنجیره‌های هیالورونیک اسید می‌توانند شامل ۲۵۰۰۰ واحد یا حتی بیشتر هم باشند و وزن مولکولی این زنجیره‌ها بین ۵۰۰۰ تا ۲۰ میلیون دالتون متغیر است.

این ترکیب توسط آنزیمی به نام هیالورونان سنتتاز ساخته می‌شود. انسان حداقل ۳ نوع آنزیم هیالورونان سنتتاز به نام‌های HAS2 ,HAS1 و HAS3 دارد.

اسید هیالورونیک نام یک ترکیب شیمیایی آلی است. این ترکیب را با نام هیالورونان (Hyaluronan) نیز می‌شناسند و باز مزدوج آن، هیالورونیت نام دارد. سدیم هیالورونیت مثالی از باز مزدوج هیالورونیک اسید است.

هیالورونیک اسید

کاربرد این ماده زمانی ارزشمند میشود که روی مولکول های آن عملیات پیوند فضایی مولکولی که به اصطلاح crosslink معروف است صورت پذیرد که تکنولوژی خاص دارد که چند کشور محدود به این تکنولوژی دست یافته اند. کلاس لینک کردن این ماده زمان قدرت حفظ رطوبت یا آب را چند برابر میکند.

خواص هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید يك ماده طبيعى است كه در همه موجودات زنده وجود دارد. غلظت‌هاى زیاد این ماده در بافت همبند و در مايع اطراف چشم وجود دارد. این ماده همچنين در غضروف، مايع مفصلی و در بافت همبند پوست یافت می‌شود. در بافت پوستى، اسيدهيالورونيك يك ماده ژله‌ای است كه فضاى بين كلاژن و فيبرهاى الاستین را پر می‌كند. این ماده در پوست سه نقش اساسی دارد که عبارتند از:

1- ایجاد مكانيزم حمل مواد مغذى ضرورى از جريان خون به سلول‌هاى پوستى
2- آبرسانی به پوست با مكانيزم تركيب شدن با مولکول‌های آب
3- به عنوان يك بالشتك در برابر آسیب‌های مكانيكى و شيميايى

با گذر زمان، به دلیل پروسه طبيعى پيرشدن يا به علت تماس با عوامل محيطى از قبيل آلودگی هوا و تابش آفتاب، بخشی از ذخيره طبيعى HA بدن تجزيه و تخریب می‌شود.

هیالورونیک اسید

موارد استفاده از Hyaluronic acid

حدود سی سال است که فرم‌های مصنوعى HA ساخته شده و در درمان بیماری‌های روماتيسمی، چشم پزشكى و ترميم زخم به کار می‌رود. اخيراً اشكال مصنوعى اسيدهيالورونيك براى استفاده مصارف زیبایی توليد شده که اغلب در زیبایی صورت به کار می‌رود.

آیا هیالورونیک اسید پوست را روشن می کند؟

متأسفانه اسید هیالورونیک از لکه های هایپرپیگمانتاسیون روی پوست جلوگیری یا پوست را روشن نمی کند. HA بیشتر روی آبرسانی و اضافه کردن آب یا رطوبت به پوست شما تمرکز دارد. این به چاق شدن، سفت شدن و صاف شدن پوست شما کمک می کند.

استفاده‌های پزشکی

اسید هیالورونیک در پزشکی مصرف‌های بسیاری دارد و برای چنین مواردی از تاج خروس، تاج مرغ و تاج دیگر انواع ماکیان (هشدار: خطر آلرژی پروتئین پرندگان!) و همچنین از طریق پرورش استرپتوکوک ها بدست می‌آید. این ماده در داروهای درمان آرتروز، خشکی چشم، خشکی بینی، بی‌اختیاری ادراری و همچنین عمل جراحی آب مروارید یا زجاجیه چشم به کار می‌رود.

استفاده در جراحی زیبایی

اسید هیالورونیک در پزشکی ترمیمی و جراحی زیبایی استفاده‌های بسیار دارد. با جاسازی آن در زیر چروک‌های پوست (مانند صورت) یا هر بخش لازم از بدن از جمله در بافت پستان یا کپل، حجم مورد نظر با تمرکز آب در منطقه تولید می‌شود. اسید هیالورونیک در زیر پوست تا ۸ ماه و در بافت‌های دیگر چون پستان یا کپل تا سه سال پایدار می‌ماند.

خاصیت جذب آب

اسید هیالورونیک می‌تواند -در مقایسه با حجم خود- مقدار بسیار زیادی آب را جذب کرده و تمرکز دهد (هر گرم اسید شش لیتر آب به خود جذب می‌کند). به عنوان مثال ۹۸٪ زجاجیه چشم انسان از آب تشکیل یافته که به وسیلهٔ ۲٪ اسید هیالورونیک در محل متمرکز گشته‌است.

اسید هیالورونیک در انواع مختلفی از محصولات موضعی از جمله کرم ها، ژل ها، دهان شویه ها و قطره های چشمی موجود است. در مکمل ها، اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن دوز مناسب HA وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و دوز آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصولات را دنبال کنید و قبل از استفاده از آنها با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

اثرات جانبی

  • در صورت مصرف خوراکی: اسید هیالورونیک در صورت استفاده مناسب بی خطر است. واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد اما نادر است.
  • هنگامی که روی پوست اعمال می شود: HA در صورت استفاده مناسب بی خطر است. واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد اما نادر است.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه

  • بارداری: اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه استفاده از هیالورونیک اسید در دوران بارداری بی خطر است یا خیر وجود ندارد. در قسمت ایمن بمانید و از استفاده خودداری کنید.
  • شیردهی: اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه آیا هیالورونیک اسید برای استفاده در دوران شیردهی بی خطر است یا خیر وجود ندارد. مشخص نیست که آیا در شیر مادر ترشح می شود یا خیر و چه تأثیری ممکن است بر روی نوزاد داشته باشد. در قسمت ایمن بمانید و از استفاده خودداری کنید.
  • پرتودرمانی: استفاده از HA روی پوست هنگام دریافت پرتودرمانی ممکن است خطر برخی از عوارض پوستی را افزایش دهد. اگر در حال دریافت پرتودرمانی هستید، از اسید هیالورونیک روی پوست خود استفاده نکنید.
  • سفت شدن پوست و بافت همبند (اسکلرودرمی): استفاده از HA روی پوست ممکن است زخم های پوستی را در افرادی که به بیماری اسکلرودرمی مبتلا هستند بدتر کند. اگر اسکلرودرمی دارید، از اسید هیالورونیک برای پوست خود استفاده نکنید.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.