لیدوکائین چیست؟

لیدوکائین (Lidocaine) با فرمول شیمیایی C14H22N2O یک بی حس کننده از گروه آمید است. lidocaine، همچنین به عنوان لیگنوکائین نیز شناخته می شود و با نام تجاری Xylocaine به فروش می رسد. برای تولید بی حسی موضعی یا منطقه ای با تکنیک های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

لیدوکائین یک داروی ضد آریتمی از نوع کلاس Ib است. به معنی است که با مسدود کردن کانال های سدیم و در نتیجه کاهش سرعت انقباضات قلب، عمل می کند. هنگامی که در نزدیکی اعصاب تزریق می شود، اعصاب نمی توانند سیگنال هایی را با مغز مبادله کنند.

lidocaine در سال 1946 کشف شد و در سال 1948 به فروش رسید. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

لیدوکائین

لیدوکائین چگونه عمل می کند؟

برای تسهیل بی حسی موضعی برای انواع زیادی از روش های جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. با مسدود کردن کانال‌های سدیم، فعالیت بی‌حس‌کننده‌اش را به‌وجود می‌آورد، به طوری که نورون‌های بافت‌های محلی که دارو روی آن‌ها اعمال می‌شود، به طور موقتی قادر به ارسال سیگنال به مغز در مورد احساس درد نیستند.

به طور خاص، عامل لیدوکائین بر روی کانال های یون سدیم واقع در سطح داخلی غشای سلول های عصبی عمل می کند. در این کانال‌ها، مولکول‌های لیدوکائین بدون بار خنثی از طریق غلاف‌های عصبی به آکسوپلاسم پخش می‌شوند، جایی که به دنبال آن با پیوستن به یون‌های هیدروژن یونیزه می‌شوند. سپس کاتیون های لیدوکائین حاصل قادر به اتصال برگشت پذیر کانال های سدیم از داخل هستند و آن ها را در حالت باز قفل نگه می دارند که از دپلاریزاسیون عصبی جلوگیری می کند. در نتیجه، با انسداد کافی، غشای نورون پس سیناپسی در نهایت دپلاریزه نمی شود و در نتیجه قادر به انتقال پتانسیل عمل نخواهد بود.

زمانی که لیدوکائین برای بی‌حسی موضعی یا بلوک‌های عصبی استفاده می‌شود، معمولاً در عرض چند دقیقه شروع به کار می‌کند و اثر آن نیم ساعت تا سه ساعت طول می‌کشد.

کاربرد

  • عامل بی حس کننده موضعی

اثربخشی لیدوکائین به عنوان یک بی حس کننده موضعی با شروع سریع اثر و مدت اثرگذاری متوسط ​​می باشد. لیدوکائین یکی از رایج ترین بی حس کننده های موضعی مورد استفاده در دندانپزشکی است. برای بی حسی سطحی، می توان از چندین فرمولاسیون برای آندوسکوپی، قبل از لوله گذاری و غیره استفاده کرد. قطره لیدوکائین را می توان برای اعمال کوتاه مدت چشمی روی چشم مصرف نمود. به عنوان یک عامل بی حس کننده موضعی، برای درمان انزال زودرس استفاده می شود.

  • آریتمی قلب

مهمترین داروی ضد آریتمی کلاس 1b است. در صورت در دسترس نبودن یا منع مصرف، از آن برای درمان آریتمی های بطنی (برای انفارکتوس حاد میوکارد، مسمومیت با دیگوکسین، کاردیوورژن یا کاتتریزاسیون قلبی) به صورت داخل وریدی استفاده می شود.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.