سرسمپلر فیلتردار

Filtered pipette tips = Filter tips = سرسمپلر فیلتردار

سمپلر يكى از ابزارهاى مهم آزمايشگاهى هستند كه با استفاده از سرسمپلر يا tip نمونه هاى مايع را جابجا مى كنند.

بر اساس تقسيم بندى جهانى سر سمپلرها در سايزها و مدل هاى مختلفى نظير ساده، R&D free و فيلتردار توليد مى شوند.

ساخت سرسمپلر

سرسمپلرها از پلى پروپيلن و فيلتر سرسمپلر فيلتردار از پلى اتيلن ساخته‌شده است.

ویژگی سرسمپلر فیلتردار

فيلترهاى موجود در سرسمپلرها از آلوده شدن سمپلر به آئروسل ها و مايعات و همچنين آلودگى نمونه جلوگيرى ميكنند. درحقيقت اين فيلترها ريسك آلودگى را كاهش مى دهند.

سرسمپلر فيلتردار داراى فضايى امن ست كه وجود اين فيلترها فضايى بيشتر بين نمونه و انتهاى سمپلر ايجاد كرده كه نگرانى از آلوده شدن سمپلر و يا نمونه را نسبت به سرسمپلرهاى ساده رفع مى كند.

سرسمپلرهاى فيلتردار از تشكيل آئروسول ها ( ذرات كوچك مايع يا جامدى كه توسط هوا منتقل مى شوند) جلوگيرى مى كنند.

اين ذرات مى توانند براى طولانى مدت باقى مانده و استنشاق شوند. ٦5% از تمام عفونت هاى آزمايشگاهى عموماً ناشى از استنشاق ذرات آئروسول مى باشد.

سرسمپلرهاى فيلتردار ريسك ايجاد ذرات آئروسول در آزمايشگاه را كاهش‌داده و اغلب در آزمايشات حساس به آلودگى مثل فارنسيكس و تشخيص كلينيكال به كار برده‌مى‌شوند.

کاربرد سرسمپلر فیلتردار

در حالى كه سرسمپلرهاى فيلتردار با توجه به وجود فيلتر و استريل بودنشان بيشتر براى كارهاى حساسى نظير كارهاى سلولى و مولكولى مانند PCR، كشت ويروس و مواد راديواكتيو و … استفاده مي شوند.

استفاده از سرسمپلرهاى فيلتردار براى موارد زير مناسبتر مي باشد:

  1. مايعاتى كه همگام پيپتاژ كردن كف توليد ميكنند مثل بافرها و پروتئين ها
  2. پيپتاژ حلال ها
  3. پيپتاژ معكوس

انتخاب نوع سرسمپلر مناسب مى تواند مانع از آسيب زدن به سمپلر شده و خطاهاى احتمالى در انتقال حجم نادرست و يا آلودگى در آزمايش هاى حساس را كاهش دهد.

با توجه به يكبار مصرف بودن اين كالا سرسمپلرها جز پرمصرف ترين كالاى آزمايشگاهى محسوب مى شوند.
از سرسمپلرهاى ساده و غيراستريل براى مواردى كه حساسيت كمترى دارند مانند برداشتن مايعات ساده و بى خطر استفاده ميشود، چرا که این نوع سرسمپلرها كه به صورت عمده و غير استريل مى باشد از نظر اقتصادى نسبت به ساير سرسمپلرها مقرون به صرفه تراست.

نوع استريل سرسمپلرها معمولا توسط پرتو الكترونى استريل مى شوند. اين نوع سرسمپلرهاى استريل ساده يا فیلتردار عارى از آنزيم هاى RNase و DNase و پيروژن ها هستند، چرا كه به دليل حساسيت بالاى كاركرد اين موارد وجود كوچكترين آلاينده اى سبب بروز آلودگى شده و باعث اختلال در روند آزمايش و نتايج حاصل از آن ميشود.

سرسمپلر فیلتردار

به دليل اهميت، دقت و سرعت بالا در تست هاى حساس بالينى و مولكولى معمولا استفاده از سرسمپلرهاى فيلتردار داخل رك رايج است.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.

مطالب مفید: