سرامید چیست؟

سرامیدها (Ceramide) لیپیدهایی هستند که تا 50 درصد از ترکیب پوست را تشکیل می دهند تا سد طبیعی پوست را شکل دهند. در واقع سرامید نوعی اسید چرب طبیعی با زنجیره بلند (یعنی چربی یا لیپید) است که حدود 50 درصد منبع مطمئن لایه بیرونی پوست (اپیدرم) را تشکیل می‌دهد.

برخلاف فرضیات قبل که نقش سرامیدها و سایر اسفنگولیپیدهای موجود در غشای سلولی را صرفاً پشتیبانی از عناصر ساختاری می دانستند، سرامید می‌تواند در انواع سیگنال‌های سلولی نظیر تنظیم تمایز، تکثیر و مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده (PCD) سلول‌ها شرکت کند.

کلمه سرامید از لاتین cera (موم) و آمید گرفته شده است. سرامید جزء ورنیکس کازئوزا، ماده سفید مومی یا پنیر مانندی است که روی پوست نوزادان انسان تازه متولد شده یافت می شود.

سرامید گرید آرایشی بهداشتی

سرامید ها در پوست چگونه عمل می کنند؟

اگرچه پوست به طور طبیعی سرامیدها را تولید می کند، اما عوامل محیطی مانند هوای سرد، آلودگی هوا، اشعه ماوراء بنفش خورشید و رطوبت کم همراه با استرس و افزایش سن می توانند غلظت یا اثربخشی آنها را کاهش داده و باعث ایجاد احساس خشکی در پوست شوند.

سطوح پایین سرامیدها به رطوبت اجازه می دهد تا از پوست خارج شود و مواد محرک، آلودگی هوا و حتی عوامل عفونی را وارد بدن کند. سرامید اساساً چسبی است که سلول‌های پوست ما را در کنار هم نگه می‌دارد تا سد پوستی ما دست نخورده و سالم بماند. یک مانع پوستی سالم که کمک می کند تا راه خروج رطوبت را ببندد و ناخالصی ها را از بین ببرد.

انواع سرامید به جای اینکه به پوست شما رطوبت اضافه کند، با تقویت عملکرد پوست شما، مانع از دست دادن رطوبت از پوست می شود. سرامیدها به‌عنوان «دوغاب» بین سلول‌های «کاشی‌مانند» فوقانی [پوست] عمل می‌کنند تا یک مهر و موم محکم ایجاد کنند تا آب‌رسانی را حفظ کنند.

سرامید

مشکلات ناشی از کمبود سرامید

سرامیدها کلید سلامت پوست هستند
سطوح پایین سرامید با بیماری های پوستی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس و روزاسه مرتبط است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آب و هوای سخت و سن نیز بر سطح سرامید تأثیر می گذارد و می تواند عملکرد سد پوستی شما را به خطر بیندازد و به خشکی پوست کمک کند.

کاربرد سرامید

سرامید در کرم‌ها یا مکمل‌های موضعی وجود دارد و همچنین در غذاهایی چون: سویا، گندم، ارزن، برنج، اسفناج،ذرت و سیب زمینی شیرین یافت می‌شود. مکمل‌ها سرامیدها را از طریق رگ‌های خونی پوست به پوست می‌رسانند و معمولاً یک بار در روز مصرف می‌شوند.

کرم‌های مراقبت از پوست حاوی سرامیدها به تسکین پوست و محافظت از سد پوستی کمک می‌کنند، به خصوص اگر از سایر مواد لایه‌بردار بالقوه تحریک‌کننده مانند رتینوئیدها و اسیدها استفاده شود. همچنین می توانند به مهر و موم شدن مواد مرطوب کننده مانند اسید هیالورونیک، اوره و گلیسیرین نیز کمک کنند. سرامیدها وقتی با سایر چربی‌هایی که به طور طبیعی در پوست وجود دارند، مانند کلسترول و اسیدهای چرب ترکیب شوند، بهترین عملکرد را دارند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.