روغن جوجوبا

بسیاری از مردم از روغن جوجوبا به عنوان بخشی از مراقبت پوستی خود استفاده می کنند. دلایل خوبی برای استفاده از آن وجود دارد. شواهد زیادی وجود دارد که از استفاده از روغن جوجوبا خالص به عنوان درمانی برای آکنه، رفع خشکی پوست و بسیاری از بیماری های پوستی دیگر مناسب است.

گیاه جوجوبا یک گیاه دلچسب و چند ساله است که در آمریکای شمالی می روید. نه تنها در آب و هوای خشن و بیابانی که می تواند بیشتر موجودات زنده را از بین ببرد، رشد می کند، بلکه دانه ای با خواص درمانی بسیاری تولید می کند.

از دانه گیاه جوجوبا می توان روغن تهیه کرد. jojoba oil به اندازه کافی ملایم است که می توان از آن به عنوان روغن حامل برای مخلوط کردن با سایر روغن های ضروری استفاده کرد. همچنین می توان آن را به تنهایی استفاده کرد.

روغن جوجوبا

تاریخچه

قبیله بومی آمریکای Oodham این روغن را از دانه های جوجوبا برای درمان زخم ها و جراحت ها استخراج می کردند. جمع آوری و پردازش بذر از توده های طبیعی آغاز اهلی سازی جوجوبا در اوایل دهه 1970 بود.

در سال 1943، منابع طبیعی ایالات متحده، از جمله روغن جوجوبا، در طول جنگ به عنوان افزودنی به روغن موتور، روغن انتقال و روغن دنده دیفرانسیل استفاده شد. مسلسل ها با جوجوبا روغن کاری و نگهداری می شدند.

ظاهر

روغن جوجوبا تصفیه نشده در دمای اتاق به صورت مایع طلایی شفاف با بوی کمی آجیلی مشاهده می شود. روغن جوجوبا تصفیه شده بی رنگ و بی بو است. نقطه ذوب روغن جوجوبا تقریباً 10 درجه سانتیگراد و مقدار ید آن تقریباً 80 است. jojoba oil در مقایسه با سایر روغن های گیاهی نسبتاً پایدار است زیرا بر خلاف بسیاری از روغن های گیاهی دیگر مانند روغن هسته انگور و روغن نارگیل حاوی تری گلیسیرید کمی است. دارای شاخص پایداری اکسیداتیو تقریباً 60 است، به این معنی که از روغن گلرنگ، روغن کانولا، روغن بادام یا اسکوالن پایدارتر است، اما کمتر از روغن کرچک و روغن نارگیل است.

محتوای اسیدهای چرب jojoba oil بسته به خاک و آب و هوایی که گیاه در آن رشد می کند و همچنین زمان برداشت و نحوه پردازش روغن می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به طور کلی، حاوی نسبت بالایی از اسیدهای چرب تک غیراشباع، در درجه اول 11-Eicosenoic acid (گوندوئیک اسید) است.

خصوصیات jojoba oil

1. مرطوب کننده

روغن جوجوبا یک ماده مرطوب کننده است. این بدان معنی است که برای جذب آب به لایه بالایی پوست عمل می کند و به هیدراته نگه داشتن پوست کمک می کند. این ممکن است به جلوگیری از عفونت های باکتریایی، آکنه و شوره سر کمک کند.

2. آنتی باکتریال

روغن جوجوبا دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است. در حالی که آزمایش‌های آزمایشگاهی منبع مطمئن نشان داد که این روغن همه گونه‌های باکتریایی یا قارچی را از بین نمی‌برد، اما باکتری‌ها و قارچ‌های خاصی را که می‌توانند باعث سالمونلا، عفونت E. coli و کاندیدا شوند، از بین می‌برد.

3. آنتی اکسیدان

روغن جوجوبا حاوی اشکال طبیعی ویتامین E است. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان با پوست شما کار می کند. این بدان معنی است که روغن جوجوبا می تواند به پوست شما کمک کند تا با استرس اکسیداتیو ناشی از قرار گرفتن روزانه در معرض آلاینده ها و سایر سموم مبارزه کند.

4. غیر کومدوژنیک

اگرچه روغن جوجوبا یک ماده گیاهی است، اما آرایش آن به قدری شبیه روغن (سبوم) است که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند که پوست شما نمی تواند تفاوت را تشخیص دهد.

این باعث می‌شود که کمتر روی پوست شما جمع شود و منافذ شما را مسدود کند، که منجر به جوش‌های کمتر و آکنه‌های شدید کمتر می‌شود.

5. ضد حساسیت

در سطح مولکولی، روغن جوجوبا یک موم است. اگرچه می تواند جذب پوست شما شود، اما ماهیت مومی آن به آن اجازه می دهد تا یک مهر و موم تسکین دهنده بر روی سطح ایجاد کند.

بر خلاف سایر اسانس های گیاهی، jojoba oil معمولاً غیر تحریک کننده است. واکنش آلرژیک نادر است.

6. کنترل تولید سبوم

روغن جوجوبا تولید سبوم را تنظیم می کند، زیرا آنقدر شبیه به سبوم است که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند.

هنگامی که این روغن را روی پوست خود قرار می دهید، پوست شما تسکین یافته و مرطوب می شود. این سیگنالی را به فولیکول های مو و عرق می فرستد که پوست شما برای آبرسانی به سبوم اضافی نیاز ندارد.

این کار از چرب به نظر رسیدن پوست جلوگیری می کند و به جلوگیری از آکنه ناشی از مسدود شدن منافذ کمک می کند.

7. تقویت سنتز کلاژن

آنتی اکسیدان های موجود در روغن جوجوبا ممکن است به بدن شما در تولید کلاژن کمک کند. کلاژن پروتئینی است که در پوست و مفاصل شما و همچنین قسمت هایی از بدن شما که از غضروف ساخته شده است وجود دارد.

با افزایش سن سطح کلاژن کاهش می یابد. این بخشی از دلیل تغییر ساختار صورت شما با افزایش سن است. حداقل یک مطالعه، آنتی اکسیدان های اعمال شده روی پوست را به بهبود سنتز کلاژن مرتبط می کند.

8. تسریع بهبود زخم

روغن جوجوبا یک عنصر امیدوارکننده منبع قابل اعتماد در تحریک بهبود زخم است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن jojoba سلول های پوست شما را تشویق می کند تا پس از جدا شدن توسط خراش یا بریدگی به یکدیگر متصل شوند.

این نیز ممکن است دلیل توانایی آن در درمان آکنه و اسکار آکنه باشد. این خواص ترمیم زخم را می توان با غلظت ویتامین E طبیعی روغن جوجوبا مرتبط کرد.

9. تسکین اگزما، پسوریازیس و سایر بیماری های خشک کننده پوست

روغن جوجوبا دارای خواص ضد التهابی و درمانی است. استفاده موضعی ممکن است به تسکین خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش و علائم مرتبط کمک کند.

افرادی که دارای بیماری های التهابی پوستی مانند پسوریازیس و اگزما هستند ممکن است  که این روغن را به ویژه مفید بدانند.

10. تسکین آفتاب سوختگی

روغن جوجوبا یک عنصر محبوب در برخی از محصولات طبیعی ضد آفتاب است. یک مطالعه نشان می دهد که ویتامین E، زمانی که با آنتی اکسیدان های دیگر ترکیب شود، می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب های خورشید کمک کند. روغن jojoba هر دو را دارد.

آسیب ناشی از نور خورشید می تواند پوست شما را کم آب کرده و باعث پوسته پوسته شدن پوست شود. روغن جوجوبا ویتامین E را بازیابی می کند، رطوبت را اضافه می کند و برای تسکین علائم آفتاب سوختگی باعث بهبودی می شود.

11. درمان آکنه

حداقل یک کارآزمایی بالینی نشان می دهد که روغن جوجوبا می تواند به جلوگیری از آکنه کمک کند. روغن جوجوبا دارای مواد ضد التهابی تسکین دهنده، خواص درمانی، مرطوب کننده و ضد میکروبی طبیعی است.

این خواص نشان می دهد که روغن جوجوبا می تواند به شما در جلوگیری از جوش و همچنین بهبود آکنه خفیف کمک کند.

12. کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک

استرس اکسیداتیو را می توان منبع قابل اعتماد به ظاهر خطوط و چین و چروک مرتبط دانست. هیچ تحقیقی وجود ندارد که جوجوبا را مستقیماً با درمان چین و چروک و خطوط ریز مرتبط کند، اما نشان داده شده است که سایر محصولات گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشند.

این بدان معناست که قدرت آنتی اکسیدانی روغن جوجوبا ممکن است به کاهش علائم پیری هنگام استفاده روی پوست شما کمک کند.

13. به حداقل رساندن ظاهر زخم

ویتامین E مدت‌هاست که توسط متخصصان سلامت برای کمک به جای زخم توصیه شده است. تحقیقات در مورد اینکه آیا این کار می کند – و اگر چنین است، تا چه حد – هنوز ادامه دارد.

اگر می خواهید ویتامین E را به عنوان درمانی برای جای زخم امتحان کنید، روغن جوجوبا ممکن است در روند بهبودی مفید باشد.

خواص طبیعی ترمیم زخم روغن جوجوبا همراه با محتوای ویتامین E موجود در آن، می تواند ظاهر جای زخم را به حداقل برساند.

نحوه استفاده

برخلاف برخی دیگر از روغن‌های ضروری، روغن جوجوبا نیازی به رقیق شدن ندارد و می‌توان آن را مستقیماً روی پوست مالید.

قبل از استفاده از روغن جوجوبا یا هر محصول آرایشی برای اولین بار، باید یک تست پچ انجام دهید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید. با دنبال کردن مراحل زیر می توانید پچ تست را انجام دهید:

روی ساعد قسمت داخلی خود سه یا چهار قطره روغن جوجوبا بمالید.
محل را با باند بپوشانید و 24 ساعت صبر کنید.
بانداژ را بردارید و پوست زیر آن را بررسی کنید. اگر هیچ نشانه ای از کهیر، قرمزی یا سوزش وجود نداشته باشد، شما نسبت به آن حساس نیستید.
نحوه استفاده از روغن جوجوبا به نتیجه دلخواه شما بستگی دارد. می توانید از آن به عنوان یک مومیایی لب برای تسکین لب های خشک و ترک خورده استفاده کنید یا می توانید آن را قبل از خواب به عنوان یک سرم ضد پیری روی تمام صورت خود بمالید.

همچنین می توانید روغن جوجوبا را با سایر مواد طبیعی مبارزه کننده با آکنه در یک ماسک DIY برای بهبود آکنه مخلوط کنید.

روغن جوجوبا برای استفاده در اطراف دور چشم بی خطر است، بر خلاف بسیاری از مواد دیگر، که آن را به یک پاک کننده آرایش محبوب برای آرایش مبتنی بر روغن تبدیل می کند.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی

از آنجایی که روغن جوجوبا ضد حساسیت است، استفاده موضعی از آن به طور کلی بی خطر است.

با این حال، موارد نادری وجود دارد که روغن جوجوبا باعث واکنش آلرژیک شده است. علائم شامل کهیر و خارش بود.

برای جلوگیری از این عوارض جانبی، قبل از استفاده از روغن جوجوبا، حتما یک تست پچ (که در بالا توضیح داده شد) انجام دهید.

نکته پایانی

روغن جوجوبا دارای خواص درمانی مختلفی است که ممکن است آن را در درمان بیماری های پوستی مانند آکنه، اگزما و پسوریازیس موثر کند.

با استفاده از آن به عنوان پاک کننده، مرطوب کننده یا درمان لکه بینی می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. معمولاً می‌توان آن را در هر نقطه از بدن، از جمله صورت، بدون رقیق شدن استفاده کرد.

در صورت بروز راش یا سایر واکنش های آلرژیک، مصرف را قطع کنید.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.