دکسپانتنول

دکسپانتنول یک آنالوگ الکلی از اسید D-pantothenic و عامل کولینرژیک است. پانتنول از ویتامین B5 گرفته می شود که به آن اسید پانتوتنیک نیز می گویند. این یک مایع شفاف چسبناک در دمای اتاق است. پانتنول مایعی بدون بو ، کمی تلخ ، بسیار چسبناک ، شفاف و بی رنگ در دمای اتاق است ، اما نمک های اسید پانتوتنیک (به عنوان مثال پانتوتنات سدیم) پودرهایی هستند (به طور معمول سفید). به راحتی در آب و الکل حل می شود، در دی اتیل اتر به طور متوسط قابل حل است، در کلروفرم حل می شود با نسبت 1: 100، در پروپیلن گلیکول و در گلیسیرین کمی حل می شود.

پانتنول و اسید پانتوتنیک (ویتامین B5) فعالیت بیولوژیکی یکسانی دارند و پانتنول می تواند (توسط اکسیداسیون) به ویتامین B5 در پوست تبدیل شود. اسید پانتوتنیک در تمام سلول ها و بافت های زنده یافت می شود و برای متابولیسم طبیعی و تولید هورمون ضروری است. در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت های شخصی، دو شکل پانتنول یافت می شود: D-Panthenol به صورت روغن چسبناک و DL-Panthenol به صورت پودر کریستالی سفید و خامه ای ظاهر می شوند.

دکسپانتنول

کاربرد Dexpanthenol

در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت های شخصی، Panthenol و Pantothenic Acid را می توان در مرطوب کننده ها، محصولات مراقبت از پوست، نرم کننده های مو، شامپوها و اسپری های مو و همچنین در محصولات آرایشی مانند سایه چشم، رژ لب و ریمل مشاهده کرد. در پمادها از آن برای درمان آفتاب سوختگی، سوختگی خفیف، جراحات جزئی پوستی و اختلالات استفاده می شود.

این ماده باعث بهبود آبرسانی، کاهش خارش و التهاب پوست، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و سرعت بهبود زخم های اپیدرمی می شود. برای این منظور، گاهی با آلانتوئین ترکیب می شود.

چرا از دکسپانتنول در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت های شخصی استفاده می شود؟

دکسپانتنول به دلیل نفوذ خوب و غلظت های موضعی بالا، در بسیاری از محصولات موضعی مانند پمادها و لوسیون ها برای درمان شرایط پوستی برای تسکین خارش یا بهبودی استفاده می شود. پانتنول به عنوان روان کننده روی سطح پوست عمل می کند، که به پوست ظاهر نرم و صاف می دهد. پانتنول و اسید پانتوتنیک همچنین باعث بالابردن ظاهر و احساس در مو با افزایش حجم مو، انعطاف پذیری و درخشندگی یا با بهبود بافت موی آسیب دیده می شود.

مکانیسم اثر Dexpanthenol

اثرات پوستی استفاده موضعی دکسپانتنول شامل افزایش تکثیر فیبروبلاست و تسریع مجدد اپیتلیالیزاسیون مجدد در ترمیم زخم است. علاوه بر این، به عنوان یک محافظ موضعی، مرطوب کننده عمل می کند و خواص ضد التهابی از خود نشان داده است.

دکسپانتنول

دکسپانتنول به عنوان پیش ماده کوآنزیم A لازم برای واکنش های استیلاسیون عمل می کند و در سنتز استیل کولین نقش دارد. اگرچه مکانیسم دقیق عملکرد دگزپانتنول نامشخص است، اما ممکن است اثر استیل کولین را افزایش دهد. دکسپانتنول بر روی دستگاه گوارش اثر می گذارد و تحرک پایین روده را افزایش می دهد. همچنین برای تسکین خارش و بهبودی پوست به صورت موضعی روی پوست قرار می گیرد. به عنوان یک داروی کولینرژیک و یک پرو ویتامین نقش دارد. این آمینو الکل و یک آمید مونو کربوکسیلیک اسید است.

دکسپانتنول به صورت آنزیمی شکافته می شود و اسید پانتوتنیک را تشکیل می دهد، که یکی از اجزای اساسی کوآنزیم A است که به عنوان یک کوفاکتور در بسیاری از واکنش های آنزیمی که برای متابولیسم پروتئین در اپیتلیوم مهم هستند، عمل می کند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.