تست CRP

تست CRP میزان CRP را در خون شما اندازه گیری می کند. CRP نوعی پروتئین است که با التهاب در بدن مرتبط است. CRP با استفاده از نمونه خون کوچکی که از ورید بازوی شما گرفته می شود اندازه گیری می شود.

پروتئین واکنشی C  چیست؟

پروتئین واکنشی C (CRP) که توسط تیلت و فرانسیس در سال 1930 کشف شد، یک پروتئین پنتامری است که توسط کبد ساخته می شود. سطح CRP در خون زمانی افزایش می یابد که شرایطی وجود داشته باشد که باعث التهاب در جایی از بدن شود.

در صورت داشتن علائم التهاب (حاد یا مزمن) پزشک ممکن است آزمایش CRP را تجویز کند. پزشکان همچنین از سطوح CRP برای هدایت درمان عفونت باکتریایی یا نظارت بر فرآیندهای التهابی که در برخی بیماری‌های خودایمنی رخ می‌دهند، استفاده می‌کنند.

سطح نرمال CRP چقدر است؟

CRP اندازه گیری شده بر حسب میلی گرم در لیتر (mg/L) یا mg/dL بیان می شود.

اگرچه سطوح CRP “طبیعی” از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است، به طور کلی پذیرفته شده است که مقدار کمتر از 10 میلی گرم در لیتر (1.0 میلی گرم در دسی لیتر) طبیعی است.

نرمال: کمتر از 10 میلی گرم در لیتر

بالا: برابر یا بیشتر از 10 میلی گرم در لیتر

نتایج آزمایش ممکن است بسته به سن، جنسیت، سابقه پزشکی، روش آزمایش استفاده شده و سایر عوامل متفاوت باشد.

ممکن است سطح CRP در زنان، بیماران تحت درمان جایگزین هورمون درمانی یا شاخص توده بدنی بالا بیشتر باشد.

توجه: برای برخی مراجع مقدار نرمال کمتر از 6 میلی گرم در لیتر (0.6 میلی گرم در دسی لیتر) است.

آمادگی برای تست CRP

به طور کلی، هیچ آمادگی خاصی برای انجام قبل از آزمایش وجود ندارد، این یک آزمایش خون معمولی است که می تواند در هر زمان انجام شود و نیازی به ناشتا بودن ندارد، مگر اینکه از نمونه خون شما برای آزمایش های بیشتر استفاده شود، ممکن است لازم باشد از خوردن غذا خودداری کنید. یا مدتی قبل از آزمایش الکل بنوشید.

توجه: لیست داروهای خود را همراه داشته باشید، برخی از داروها (آسپرین، ایبوپروفن یا استروژن)، تنباکو یا الکل می توانند در اندازه گیری CRP اختلال ایجاد کنند.

نتایج CRP: تفسیر

CRP بالا
◾ با توجه به علیت بسیار متغیر افزایش CRP، تفسیر ارتفاعات حاشیه ای در CRP می تواند دشوار باشد. افزایش CRP بالای 10 میلی‌گرم در لیتر ممکن است به این معنی باشد که بدن شما نسبت به چیزی واکنش التهابی نشان می‌دهد، اما محل یا علت آن را شناسایی نمی‌کند (آزمایش‌های بیشتری برای تعیین علت التهاب مورد نیاز است).

به عنوان مثال: استئومیلیت، آرتریت روماتوئید، سندرم روده تحریک پذیر، سل، لوپوس، انواع خاصی از سرطان، به ویژه التهاب لنفوم…

◾ سطوح بسیار بالای CRP، بالای 50 میلی گرم در لیتر، اغلب با عفونت های باکتریایی مرتبط است.

◾ در مورد یک بیماری التهابی مزمن: سطوح بالای CRP در صورت ابتلا به یک بیماری التهابی مزمن یا اگر درمان مؤثر نبوده است، نشان دهنده تشدید آن است.

CRP پایین
◾ فقط نشان دهنده عدم وجود سندرم التهابی است.

Covid-19 و تست CRP

  • افزایش قابل توجهی در CRP با سطوح متوسط 20 تا 50 میلی گرم در لیتر در بیماران مبتلا به COVID-19 مشاهده شد.
  • بیماران با دوره بیماری شدید سطوح CRP بسیار بالاتری نسبت به بیماران خفیف یا غیر شدید داشتند.

چه تست های دیگری می توانم با این تست داشته باشم؟

  • میزان رسوب: مانند CRP، این تست التهاب را اندازه گیری می کند.
  • تست آنتی بادی ضد هسته ای: آنتی بادی های خودکار حمله کننده به سلول های شما را اندازه گیری می کند. این در تشخیص برخی بیماری های خودایمنی مهم است.
  • فاکتور روماتوئید (RF): این آزمایش برای کمک به تشخیص و نظارت بر آرتریت روماتوئید انجام می شود.
  • آنتی بادی ضد سیترولینیته سیکلیک (Anti-CCP): این آزمایش برای کمک به تشخیص و نظارت بر آرتریت روماتوئید انجام می شود.

پروتئین واکنشی C و بارداری

بارداری می تواند سطح CRP را به خصوص در مراحل بعدی افزایش دهد.

تفاوت بین CRP و نرخ رسوب (ESR)

در مقایسه با سرعت رسوب گلبول قرمز، که یک آزمایش غیرمستقیم التهاب است، سطح CRP به ترتیب با شروع و سرکوب محرک های التهابی به سرعت افزایش و کاهش می یابد.

سوالات متداول

س: سطح بالای CRP به چه معناست؟

پاسخ: افزایش نتایج آزمایش CRP نشانه التهاب حاد است. این ممکن است به دلیل یک عفونت جدی، آسیب یا بیماری مزمن باشد. پزشک آزمایشات بیشتری را برای تعیین علت توصیه می کند.

س: دکتر من تست CRP برای تشخیص عفونت تجویز کرده است!!

پاسخ: در صورت داشتن علائم التهاب مانند تب، لرز، گرگرفتگی، تهوع، استفراغ، تنفس سریع یا ضربان قلب سریع، پزشک ممکن است آزمایش CRP را برای بررسی عفونت تجویز کند.

س: آیا CRP در عفونت های ویروسی افزایش می یابد؟

پاسخ: سطح CRP همچنین می تواند در صورت ابتلا به عفونت ویروسی افزایش یابد. اما آنها به اندازه عفونت باکتریایی بالا نمی روند. پزشک آزمایشات بیشتری را برای تعیین علت توصیه می کند.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.