اکتوکریلین

اکتوکریلین یک عنصر رایج در ضد آفتاب های شیمیایی و کرم های ضد پیری است. از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند که می تواند باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود.

تولید کنندگان در سراسر جهان از اکتوکریلین به عنوان یک ماده افزودنی در محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی استفاده می کنند. می تواند به محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک کند و همچنین دارای خواص نرم کنندگی است.

با این حال، این ماده ممکن است عوارض جانبی مانند واکنش های آلرژیک ایجاد کند. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که می تواند به زندگی دریایی مانند مرجان آسیب برساند.

اکتوکریلین چیست؟

اکتوکریلین یک مایع محلول در روغن است، به این معنی که در روغن حل می شود. همچنین یک ترکیب آلی است، به این معنی که حاوی پیوندهای کربن-هیدروژن است.

بسیاری از شرکت ها آن را به دلیل توانایی آن در جذب اشعه های مضر UV خورشید، به محصولات مراقبت از پوست اضافه می کنند و به جلوگیری از آسیب پوست کمک می کند.

این ماده غلیظ و بی رنگی است که تولیدکنندگان آن را در انواع محصولات آرایشی مانند کرم های ضد آفتاب، بالم لب، کرم های مومیایی کننده زیبایی، نرم کننده های مو و کرم های ضد پیری قرار می دهند.

فواید اکتوکریلین

اکتوکریلین

اشعه UVA و UVB را جذب می کند

بر خلاف بسیاری از ترکیبات دیگر ضد آفتاب، اکتوکریلین از پوست در برابر اشعه های کوتاه UVA و UVB طولانی محافظت می کند.

از پیری پوست محافظت می کند

پرتوهای UVA شامل 95٪ منبع مطمئن پرتوهای خورشیدی است که به زمین می رسد. اکتوکریلین می تواند به محافظت در برابر پیری زودرس پوست و علائم آسیب ناشی از نور خورشید، مانند چین و چروک و لکه های پیری کمک کند. این به دلیل توانایی آن در جذب اشعه UVA است.

به پیشگیری از سرطان پوست کمک می کند

اکتوکریلن ممکن است به پیشگیری از سرطان پوست به دلیل توانایی اش در جذب اشعه ماوراء بنفش کمک کند. به غیر از آفتاب سوختگی، اشعه UVB مسئول بیشتر سرطان های پوست است، در حالی که اشعه UVA نیز در ایجاد برخی سرطان ها نقش دارد.

نور پایدار می ماند

Octocrylene دارای نور پایدار است، به این معنی که SPF آن پس از قرار گرفتن در معرض نور ثابت می ماند. این خاصیت باعث محبوبیت آن در بین تولیدکنندگان لوازم آرایشی شده‌است.

اثربخشی سایر مواد ضد آفتاب را افزایش می دهد

ضد آفتاب اکتوکریلین ارائه‌شده در سطوح ایمن در ترکیب با سایر مواد موثرتر است. در ضدآفتاب‌ها، با فیلترهای UV قوی و در عین حال ناپایدار دیگر مانند آووبنزون ترکیب می‌شود تا در عین حفظ ثبات، SPF بالاتری ارائه دهد.

اثرات مرطوب کنندگی پوست دارد

اکتوکریلین همچنین خاصیت نرم کنندگی دارد. نرم کننده ها لایه بالایی پوست را با یک لایه نازک می پوشانند تا رطوبت را به دام بیندازند. ممکن است فرد بعد از استفاده از نرم کننده متوجه شود که پوستش نرم تر و مرطوب تر می شود.

مقاومت محصولات در برابر آب را بهبود می بخشد

اکتوکریلن آبگریز است، به این معنی که در آب مخلوط یا حل نمی شود. بنابراین، می تواند به افزودن خواص ضدآب به فرمول های ضد آفتاب کمک کند.

عوارض جانبی احتمالی اکتوکریلین

سازمان غذا و دارو (FDA) ایمنی اکتوکریلین را برای استفاده در محصولات ضد آفتاب ارزیابی کرد و دریافت که غلظت های تا 10 درصد بی خطر هستند.

کمیته علمی اروپا در مورد ایمنی مصرف کننده (SCCS) همچنین اعلام کرد که اکتوکریلن در محصولاتی که غلظت آنها بیش از 10٪ نباشد ایمن است.

یک مطالعه در سال 2021 گزارش داد که افزایش محتوای بنزوفنون در کرم ضد آفتاب حاوی اکتوکریلن در طول زمان باعث نگرانی در مورد ایمنی این ماده شده است. بنزوفنون یک سرطان زا بالقوه و یک مختل کننده غدد درون ریز شناخته شده است.

با در نظر گرفتن این موضوع، محققان به این نتیجه رسیدند که تحقیقات بیشتر در مورد این همبستگی بین بنزوفنون و اکتوکریلین ضروری است.

برخی از افراد نگران توانایی بدن برای جذب اکتوکریلن هستند که می تواند در خون، ادرار و شیر مادر وجود داشته باشد. ممکن است باعث تولید رادیکال های آزاد شود که می تواند به DNA آسیب برساند و به طور بالقوه خطر ملانوم را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتر ضروری است.

افرادی که پوست حساس یا بیماری های پوستی مانند اگزما دارند، ممکن است ترجیح دهند از محصولات حاوی octocrylene اجتناب کنند. از طرف دیگر، یک فرد می تواند قبل از استفاده از یک محصول حاوی octocrylene برای اولین بار، آزمایش پچ انجام دهد. تست پچ باید نشان دهد که آیا فردی به یکی از مواد تشکیل دهنده محصول حساسیت دارد یا خیر.

اکتوکریلین

اثرات زیست محیطی اکتوکریلین

به‌نقل از سرویس ملی اقیانوس، مواد شیمیایی حاصل از کرم های ضد آفتاب ممکن است حیات دریایی و مرجان ها را تهدید کند. این مواد شیمیایی ممکن است باعث نقص در شکل های زندگی جوان شوند، بر تولید مثل تأثیر بگذارند و در بافت ها تجمع کنند. این مواد شیمیایی ممکن است باعث نقص در شکل های زندگی جوان شوند، بر تولید مثل تأثیر بگذارند و در بافت ها تجمع کنند.

ضد آفتاب های فیزیکی ممکن است حاوی مواد معدنی مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی باشند که از ترکیبات ایمن و موثر ضد آفتاب هستند. این مواد همچنین برای زندگی دریایی ایمن تر هستند. تولید کنندگان ضد آفتاب های فیزیکی را به عنوان “ضدآفتاب های زیست تخریب پذیر” برچسب گذاری می کنند.

با این حال، ضدآفتاب های فیزیکی ممکن است گچ سفیدی روی پوست بگذارند، بنابراین ممکن است با رنگ های تیره سازگار نباشند. همچنین ممکن است ضخیم تر از ضد آفتاب های شیمیایی احساس شوند. آنها همچنین می توانند به سرعت مالش یا آبکشی کنند، به این معنی که استفاده مجدد مکرر ضروری است، به خصوص اگر فردی شنا کند یا فعالیت های دیگری در فضای باز انجام دهد.

نحوه استفاده از ضد آفتاب

هنگام استفاده از محصولات حاوی اکتوکریلین، از جمله ضد آفتاب، فرد باید دستورالعمل های سازنده را دنبال کند. طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، بهتر است به دنبال ضد آفتاب هایی با پوشش وسیع الطیف باشید که می توانند از فرد در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت کنند. کرم ضد آفتاب باید SPF بالای 30 داشته باشد.

در اینجا مواردی وجود دارد که فرد باید هنگام استفاده از ضد آفتاب در نظر بگیرد:

در داخل خانه از ضد آفتاب استفاده کنید:

ممکن است حدود 15 دقیقه طول بکشد تا پوست ضد آفتاب را جذب کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است باعث شود که پوست بدون محافظ باقی بماند.

کل بدن را بپوشانید:

بیشتر بزرگسالان تقریباً یک اونس ضد آفتاب برای پوشاندن کل بدن استفاده می کنند.

به یاد داشته باشید که تمام نواحی را بپوشانید:

فرد نباید پوشاندن صورت، گوش ها، بالای پا، پشت گردن و پشت را فراموش کند. افرادی که موهای نازک دارند نیز باید از ضد آفتاب به پوست سر خود استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب را روی لب ها بمالید:

افراد باید از بالم لب با حداقل SPF بالای 15 استفاده کنند.

SPF اندازه گیری میزان انرژی خورشیدی (اشعه UV) برای ایجاد آفتاب سوختگی در پوست محافظت شده (یعنی در حضور ضد آفتاب) نسبت به مقدار انرژی خورشیدی مورد نیاز برای ایجاد آفتاب سوختگی در پوست محافظت نشده است.

کرم ضد آفتاب را مکرر استفاده کنید:

فرد باید بلافاصله پس از تعریق، دوش گرفتن و شنا یا هر 2 ساعت یکبار ضدآفتاب را دوباره استفاده کند.

بررسی کنید که تاریخ مصرف ضد آفتاب منقضی شده است یا خیر.

ضد آفتاب های تاریخ مصرف گذشته ناپایدار هستند و ممکن است نتوانند از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند.

کرم ضد آفتاب را حتی زمانی که هوا ابری است یا در زمستان استفاده کنید:

اشعه ماوراء بنفش در تمام فصول سال وجود دارد، حتی زمانی که دما کاهش می یابد و در روزهای ابری.

خلاصه

Octocrylene یک عنصر رایج است که تولید کنندگان آن را به بسیاری از محصولات مراقبت از پوست اضافه می کنند. FDA آن را در محصولاتی با غلظت حداکثر 10 درصد ایمن و مؤثر می داند.

با این حال، عوارض جانبی اکتوکریلن، مانند واکنش های آلرژیک، ممکن است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که اکتوکریلین و سایر ترکیبات شیمیایی ضد آفتاب می توانند به زندگی دریایی آسیب برسانند.

بنابراین، برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند به جای آن از ضد آفتاب های معدنی استفاده کنند.

ممکن است فردی در مورد آلرژی های احتمالی با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کند. یک متخصص پوست همچنین می تواند توصیه کند که کدام مواد برای نوع پوست افراد بهتر است.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.