ال-سیستئین

ال-سیستئین یک اسید آمینه است. این ماده یکی از بلوک های ساختمانی اصلی پروتئین است که در بدن استفاده می شود. هنگامی که به عنوان مکمل مصرف می شود، معمولاً به شکل N-استیل-L-سیستئین (NAC) است. بدن NAC را به سیستئین و سپس گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان قوی، تبدیل می کند. این اسیدآمینه در بتا کراتین یافت می شود. این پروتئین اصلی در ناخن، پوست و مو است. سیستئین برای ساخت کلاژن مهم است. بر خاصیت ارتجاعی و بافت پوست تاثیر می گذارد. سیستئین دارای خواص آنتی اکسیدانی است.

ال-سیتئین

تفاوت L-cysteine و L-cysteine hydrochloride چیست؟

ال سیستئین یک آمینو اسید غیر ضروری است که به طور طبیعی وجود دارد. سیستئین هیدروکلراید یک نمک محلول از سیستئین و اسید هیدروکلریک است که به صورت بی آب یا مونوهیدرات می باشد.

“نیمه ضروری” به این معنی است که بدن شما به طور معمول اسید آمینه کافی تولید می کند، اما گاهی اوقات نیاز به مکمل است.

سنتز ال-سیستئین

L-Cysteine از متیونین از طریق مسیر ترانس سولفوراسیون در بزرگسالان سنتز می شود، اما نوزادان تازه متولد شده فاقد آنزیم لازم برای انجام این تبدیل هستند. بنابراین، ال سیستئین به طور کلی به عنوان یک اسید آمینه ضروری در نوزادان در نظر گرفته می شود.

ال‌سیستئین در بسیاری از غذاهایی که می خوریم یافت می شود. گوشت خوک، گوشت گاو، مرغ و ماهی تن همگی منابع خوبی هستند. بلغور جو دوسر، تخم مرغ و ماست نیز همینطور هستند. افزودن بیشتر به رژیم غذایی از طریق قرص ها و پودرها ممکن است فواید سلامتی داشته باشد، اما دانشمندان هنوز در حال مطالعه شواهدی برای استفاده از ال سیستئین هستند.

تولید صنعتی

فرآیند تولید سنتی ال سیستئین با جوشاندن مواد خام (پر یا مو) در اسید هیدروکلریک غلیظ و کربن فعال شروع می شود. سپس، الکترولیز به دنبال آن انجام می شود. یکی از اشکالات این روش، نیاز به مقادیر زیادی اسید سولفوریک غلیظ و آب است. همچنین، محصول نهایی “کوشر” یا “حلال” نیست و برای رژیم های غذایی وگان نامناسب است.
یک فرآیند تخمیر پایدارتر برای تولید ال سیستئین وگان و ال سیستین (دایمر ال سیستئین) معرفی شده است. این روش از مواد خام گیاهی مانند ذرت و عناصر کمیاب معدنی استفاده می کند. این روش در مقایسه با استخراج شیمیایی که از مقادیر زیادی اسید استفاده می کند پایدارتر است.
توجه به این نکته مهم است که همه نان ها حاوی ال-سیستئین نیستند، و آنهایی که حاوی ال سیستئین هستند ممکن است از نسخه مصنوعی یا حیوانی این ماده استفاده کنند. با این حال، برای کسانی که ترجیح می‌دهند از مصرف محصولات حاوی موی انسان خودداری کنند، ارزش آن را دارد که فهرست مواد تشکیل دهنده روی بسته‌بندی نان را بررسی کنند تا ببینند آیا L-Cysteine در لیست موجود است یا خیر.

بنابراین، ال-سیستئین دقیقا چیست و چرا در تولید نان استفاده می شود؟

ال سیستئین یک آمینو اسید است که برای بدن انسان ضروری است. این ماده در بدن برای سنتز پروتئین ها استفاده می شود و نقش کلیدی در رشد و ترمیم بافت ها دارد. همچنین در تولید نان، L-Cysteine برای تجزیه گلوتن موجود در خمیر استفاده می‌شود که کار با آن را آسان‌تر می‌کند و در نتیجه محصول نهایی نرم‌تر و راحت‌تر هضم می‌شود.

در پخت تجاری، ال-سیستئین فواید زیادی دارد:

 • نرم کننده گلوتن و آرامش دهنده خمیر
 • حالت دهنده خمیر
 • کاهش زمان اختلاط و تخمیر
 • قوام خمیر بهتر و جابجایی راحت تر
 • بهبود جریان تابه

N-ACETYL-L-CYSTEINE و L-CYSTEINE HCL

N-acetyl-L-cysteine (یا NAC) و L-cysteine آنتی اکسیدان های اسید آمینه قدرتمندی هستند. سیستئین منبع مهمی از گوگرد در متابولیسم انسان است. N-acetyl-L-cysteine به تولید گلوتاتیون در بدن کمک می کند. گلوتاتیون یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان ها است. N-acetyl-L-cysteine شکل استیله L-cysteine است که باعث جذب بیشتر آن می شود. به عنوان پادزهر برای استامینوفن و سایر مسمومیت های شیمیایی استفاده می شود. N-acetyl-L-cysteine نیز به دلیل خاصیت موکولیتیک در شربت های سرفه استفاده می شود. به طور طبیعی ویسکوزیته مخاط را کاهش می دهد و تجزیه آن را آسان تر می کند.

مزایای ال-سیستئین/NAC

 • آنتی اکسیدان قوی
 • برای تولید گلوتاتیون مهم است.
 • از سیستم ایمنی طبیعی پشتیبانی می کند.
 • به عنوان پادزهر در مواقع اضطراری مسمومیت استفاده می شود.
 • خاصیت سم زدایی دارد.
سیستئین کاربردهای گسترده ای دارد. از آن در صنعت داروسازی برای بهبود عملکرد کبد و رنگدانه استفاده می شود. و اینکه در تغذیه بالینی، L-Cysteine به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان استفاده می شود. در صنایع غذایی از آن به عنوان آنتی اکسیدان برای محصولات آب میوه طبیعی استفاده می شود. همچنین ممکن است به عنوان یک افزودنی برای تزریق آمینو اسید برای برآوردن نیازهای غذایی ضروری در تغذیه کامل تزریقی داخل وریدی استفاده شود.
ال-سیستئین
 • اطمینان از وجود ال-سیستئین در رژیم غذایی ما، چه در غذاهایی که می خوریم و چه در مکمل هایی که مصرف می کنیم، مزایای متعددی دارد.
 • ال سیستئین به طور کلی زمانی که به عنوان مکمل مصرف شود به خوبی تحمل می شود و معمولاً با عوارض جانبی شدید همراه نیست. با این حال، مهم است که همیشه مقدار زیادی آب مصرف کنید و علائم و نشانه های تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست را کنترل کنید.
 • مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف ال سیستئین به شکل مکمل، مهم است که با پزشک مشورت کنید.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.