1و3 دی متیل آمیل آمین

1و3 دی متیل آمیل آمین دارویی است که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می شود. در ابتدا به عنوان ضد احتقان بینی استفاده می شد. برخی از محصولات ادعا می کنند که 1,3-DMAA به طور طبیعی از روغن شمعدانی گل رز بدست می آید. مکمل هایی که حاوی این ماده هستند، گاهی اوقات شمعدانی رز، روغن شمعدانی یا ساقه های شمعدانی را روی برچسب ذکر می کنند. با این حال، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نشان می دهد که این دارو احتمالا از این منبع طبیعی به دست نمی آید. گمان می رود که این تولید کنندگان به جای تهیه آن از منبع طبیعی، این دارو را به طور مصنوعی به مکمل اضافه کرده اند. 1،3-DMAA در کانادا یک دارو در نظر گرفته می شود و در مکمل های غذایی یا محصولات بهداشتی طبیعی مجاز نیست.

1و3 دی متیل آمیل آمین

کاربرد DMAA

امروزه، 1،3-DMAA به عنوان یک مکمل غذایی به فروش می رسد که برای اختلال نقص توجه-بیش فعال (ADHD)، کاهش وزن، بهبود عملکرد ورزشی و بدن سازی استفاده می شود. بسیاری از ورزشکاران برای بهبود عملکرد از 1و3 دی متیل آمیل آمین استفاده می کنند. با این حال، 1,3-DMAA در سال 2010 به لیست مواد ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ اضافه شد. بنابراین، ورزشکاران رقابتی باید از مصرف آن خودداری کنند. به دلیل نگرانی های ایمنی، 1,3-DMAA از فروشگاه های نظامی در ایالات متحده حذف شده است. همچنین در نیوزلند ممنوع شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مکمل های حاوی 1،3-DMAA را غیرقانونی می داند. استفاده از آن با چندین گزارش از عوارض جانبی جدی و تهدید کننده زندگی مرتبط است.

چگونه کار میکند؟

تصور می شود 1،3-DMAA دارای اثرات محرکی مشابه داروهای ضداحتقان مانند سودوافدرین، افدرین و غیره است. برخی از مروجین می گویند که جایگزین ایمن تری برای افدرین است. اما هیچ اطلاعات علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

عوارض جانبی

دی متیل آمیلامین در صورت مصرف خوراکی به احتمال زیاد ناامن است. از آنجایی که تصور می شود مانند یک محرک عمل می کند، این نگرانی وجود دارد که ممکن است احتمال عوارض جانبی جدی مانند ضربان قلب سریع، افزایش فشار خون و افزایش احتمال حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد. در تحقیقات بالینی، به نظر می رسد مصرف یک محصول حاوی دی متیل آمیل آمین به همراه سایر مواد باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. چندین گزارش از عوارض جانبی خطرناک از جمله سکته مغزی، وضعیتی به نام اسیدوز لاکتیک، حمله قلبی و مرگ در افرادی که دی متیل آمیلامین مصرف کرده اند، گزارش شده است.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.