گلوکز مونوهيدرات = گلوکز تک ابه = دکستروز = گلوکز مونو هيدرات = دکستروز مونوهيدرات = دکستروز مونو هيدرات
Dextrose = D(+)-Glucose monohydrate = Dextrose monohydrate

  • کد: 108342
  • اسم ماده: گلوکز مونوهيدارت
  • فرمول شيميايي: C6H12O6 · H2O
  • وزن مولکولي: 198.17 گرم بر مول
  • دماي ذوب: 83 درجه سانتيگراد
  • حلاليت: 1 گرم در ليتر
  • مقدار: در ظرف هاي پلاستيکي 1 و 2.5 کيلويي در ظروف پلاستيکي و 25 کيلويي
  • شکل ظاهري: پودر بي رنگ
  • دماي نگهداري: 15 تا 30 درجه سانتيگراد
  • کاربرد: ميکروبيولوژي
گلوکز مونوهیدرات مرک

ویژگی

گلوکز منوهيدرات يک قند طبيعي رايج است و در فرآيندهايي مانند گليکوزيلاسيون، توليد انرژي و تشکيل گليکان ها نقش دارد که در ايجاد ساختار سلول ها نقش دارد. D(+)-گلوکز مونوهيدرات همچنين باعث گليکاسيون مي شود که يک روند مضر در سلول ها است. اين ماده به عنوان مکمل براي فرآيندهاي سلولي متعدد و در کشت سلول استفاده مي شود.

دکستروز نام قند ساده اي است که از ذرت ساخته مي شود و از نظر شيميايي با گلوکز يا قند خون يکسان است. از دكستروز غالباً در پخت محصولات به عنوان شيرين كننده استفاده مي شود و معمولاً در مواردي مانند غذاهاي فرآوري شده و شربت ذرت يافت مي شود.

کاربرد

دکستروز همچنين اهداف پزشکي دارد.

اين ماده در محلول هايي که به صورت داخل وريدي تجويز مي شود و مي تواند با ساير داروها ترکيب شود يا براي افزايش قند خون فرد استفاده شود، حل مي شود.
از آنجا که دکستروز يک قند “ساده” است، بدن مي تواند به سرعت از آن براي انرژي استفاده کند.
دكستروز همچنين به صورت ژل خوراكي يا به صورت قرص خوراكي از طريق داروخانه در دسترس است. هر غلظت دکستروز کاربردهاي منحصر به فرد خود را دارد.

غلظت هاي بالاتر معمولاً به عنوان دوزهاي “نجات دهنده” هنگامي که کسي قند خون بسيار پاييني دارد، استفاده مي شود. دکستروز يک کربوهيدرات است که بخشي از تغذيه در يک رژيم غذايي طبيعي است. محلول هاي حاوي دکستروز کالري تأمين مي کنند و ممکن است به صورت وريدي همراه با اسيدهاي آمينه و چربي تجويز شوند. اين “تغذيه کامل پرنترال” (TPN) ناميده مي شود و براي تأمين تغذيه به افرادي که نمي توانند کربوهيدرات، اسيدهاي آمينه و چربي را از طريق روده جذب يا دريافت کنند، استفاده مي شود.

افراد مبتلا به ديابت يا افت قند خون (به طور مزمن پايين قند خون) ممکن است ژل يا قرص دکستروز داشته باشند در صورتي که قند خون آنها خيلي پايين بيايد. ژل يا قرص ها در دهان فرد حل مي شوند و به سرعت سطح قند خون را افزايش مي دهند. اگر قند خون فرد کمتر از 70 ميلي گرم در دسي ليتر باشد و علائم قند خون پاييني داشته باشد، ممکن است نياز به مصرف قرص هاي دکستروز باشد. نمونه هايي از علائم پايين قند خون شامل ضعف، گيجي، تعريق و ضربان قلب بيش از حد سريع است.

هشدار

يک ارائه دهنده پزشکي نبايد به افرادي که داراي انواع خاصي از بيماري هستند، دکستروز بدهد. اين به اين دليل است که دکستروز مي تواند به طور بالقوه باعث افزايش زياد قند خون يا تغيير مايعات در بدن شود که منجر به تورم يا تجمع مايعات در ريه ها شود.

تزريق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط افراد متخصص انجام مي شود. اين تزريقات براي افرادي انجام مي شود که ممکن است قند خون آنها بسيار پايين باشد و نمي توانند قرص ها، غذاها يا نوشيدني هاي دکستروز را قورت دهند.

قندهاي ساده مي توانند سطح قند خون را خيلي سريع بالا ببرند و اغلب فاقد ارزش غذايي هستند. نمونه هايي از ساير قندهاي ساده عبارتند از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز. محصولاتي که به طور معمول از قندهاي ساده ساخته مي شوند شامل شکر تصفيه شده ، ماکاروني سفيد و عسل است.

مرک

اين محصول از برند مرک به دليل کيفيت خوب نسبت به ساير برندهاي معتبر دنيا مي تواند نياز بسياري از آزمايشگاه، مراکز تحقيقاتي و دانشجويان را برطرف کند.

کيميا زيست گستر نوين” در راستاي ارتقاء توليدات و سطح علمي کشور مبادرت به واردات و توزيع مواد شيميايي و مصرفي آزمايشگاهي کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.