کوجیک اسید

کوجیک اسید یک ماده شیمیایی است که توسط انواع مختلف قارچ ها تولید می شود. همچنین محصول جانبی سس سویا تخمیر شده و شراب برنج است. Kojic acid با فرمول شیمیایی C۶H۶O۴ یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن 142.11 گرم بر مول می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر قهوهای مایل به زرد است. کوجیک اسید گاهی در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده طبیعی استفاده می شود. یکی از کاربردهای اصلی کوجیک اسید، در برخی محصولات بهداشتی و آرایشی است.

کوجیک اسید

کاربرد

کوجیک اسید گاهی در محصولات بهداشتی و زیبایی برای روشن شدن پوست استفاده می شود. ممکن است برای درمان بیماری های پوستی مانند آسیب ناشی از نور خورشید، زخم ها و لکه های پیری استفاده شود. این ماده بیشتر در محصولات آرایشی مانند کرم، لوسیون و سرم استفاده می شود. همچنین در برخی صابون ها استفاده می شود. بسیاری از محصولات دارای kojic acid برای استفاده روی دست یا صورت در نظر گرفته شده اند.

محصولات حاوی اسید کوجیک را می توان در قسمت های دیگر بدن مانند ساق و بازو نیز استفاده کرد. غلظت اسید کوجیک در لوازم آرایشی اغلب بین 1 تا 4 درصد است.

نحوه عملکرد Kojic acid

ملانین یک رنگدانه طبیعی در بدن است که به چشم، مو و پوست رنگ می دهد. یک اسید آمینه به نام تیروزین برای حمایت از تولید ملانین مورد نیاز است. کوجیک اسید با جلوگیری از تشکیل تیروزین، که مانع از تولید ملانین می شود، عمل می کند. کاهش تولید ملانین ممکن است تأثیر روشن کننده ای روی پوست داشته باشد.

مزایای استفاده از کوجیک اسید در لوازم آرایشی بهداشتی

مزایای استفاده از محصولات حاوی kojic acid ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اثر ضد پیری: محصولات حاوی کوجیک اسید ممکن است پوست را روشن کنند ، که می تواند ظاهر لکه های پیری و آسیب های ناشی از آفتاب را بهبود بخشد. کاهش لکه های تیره می تواند اثر ضد پیری داشته باشد.
  • درمان ملاسما: کوجیک اسید همچنین ممکن است در کاهش ملاسما که تیره شدن پوست به دلیل بارداری است مفید باشد.
  • کاهش ظاهر زخم ها: اسید کوجیک همچنین ممکن است تغییر رنگ زخم ها را کاهش دهد. اگرچه اسید ضخامت بافت اسکار را بهبود نمی بخشد، اما ممکن است رنگدانه های تیره مرتبط با انواع خاصی از اسکارها را کاهش دهد. روشن کردن جای زخم ممکن است کمتر قابل توجه باشد.
  • مزایای ضد قارچی: تصور می شود که کوجیک اسید دارای برخی از خواص ضد قارچی نیز می باشد. ممکن است در پیشگیری و درمان برخی از عفونت های قارچی مانند عفونت های پای ورزشکاران و مخمر مفید باشد.
  • اثرات ضد باکتریایی: کوجیک اسید همچنین ممکن است مزایای ضد باکتریایی را ارائه دهد. ممکن است به کاهش شانس ایجاد انواع شایع عفونت های باکتریایی پوست کمک کند.

سلامت

کوجیک اسید خام موجود است، اما استفاده از آن برای پوست توصیه نمی شود. kojic acid باید تا غلظت بیش از 4 درصد رقیق نشود. غلظت 1 تا 2 درصد برای کاهش احتمال تحریک پوست توصیه می شود.

تلاش برای افزودن فرم خام این ماده به کرم ها یا لوسیون ها ممکن است دشوار باشد و منجر به سطوح تحریک کننده پوست شود. استفاده از لوسیون ها و کرم های پوست از پیش ساخته شده که قبلاً حاوی اسید کوجیک در غلظت های خاص هستند، ممکن است گزینه بهتری باشد.

خطرات

اگرچه استفاده از محصولات حاوی این ترکیب برای اکثر مردم بی خطر تلقی می شود، اما برخی خطرات و عوارض جانبی احتمالی وجود دارد.

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ممکن است به راحتی موجب آفتاب سوختگی پوست شود: استفاده از kojic acid ممکن است باعث ایجاد آفتاب سوختگی در افراد شود. ملانین از پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. از آنجا که کوجیک اسید از تولید ملانین جلوگیری می کند، پوست را در برابر آفتاب سوختگی آسیب پذیرتر می کند.
  • درماتیت تماسی: kojic acid می تواند منجر به درماتیت تماسی در برخی افراد ، به ویژه در افرادی که دارای پوست حساس هستند، شود. درماتیت تماسی می تواند باعث بثورات ، خارش و لکه های خشک پوست شود. در موارد شدید، درد و تاول ایجاد می شود. غلظت اسید کوجیک در کرم ها، سرم ها و صابون ها ممکن است بسته به سازنده متفاوت باشد. محصولات با غلظت بالاتری از اسید کوجیک ممکن است منجر به تحریک شوند.

درنهایت

کوجیک اسید ممکن است برای افرادی که لکه های تیره روی پوست خود دارند به دلیل آسیب ناشی از آفتاب، پیری یا زخم ها مفید باشد. با این حال، به برخی از افراد مبتلا به بیماریهای پوستی خاص یا آلرژی توصیه می شود از کوجیک اسید استفاده نکنند.

همیشه بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا مطمئن شوید استفاده از محصولات حاوی این ماده بی خطر است.

متخصص پوست همچنین می تواند توصیه هایی در مورد محصولات خاص، از جمله دفعات استفاده و قدرت غلظت ارائه دهد.

برخی از افراد ممکن است پس از چند هفته نتایج را مشاهده کنند، اگرچه ممکن است در موقعیت های خاصی بیشتر طول بکشد. استفاده از محصولات حاوی kojic acid فقط برای مدت کوتاهی توصیه می شود.

هنگام انتخاب محصولات، افراد باید از دستورالعمل استفاده از آنها پیروی کنند. همچنین مهم است که مطمئن شوید محصول حاوی غلظتی از این ماده است که توسط متخصص پوست توصیه شده است.

افرادی که هنگام استفاده از محصولات حاوی ترکیب kojic acid دچار بثورات پوستی یا سوزش می شوند، باید بلافاصله استفاده از آنها را متوقف کنند. اگر علائم در عرض چند روز برطرف نشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

افراد نباید از کوجیک اسید بر روی پوستی که قبلاً قرمز یا تحریک شده است استفاده کنند. همچنین نباید روی پوست شکسته استفاده شود.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.