کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 که “یوبی کوئینون” هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت ها یافت می شود و برای اولین بار توسط توسط Crane و همکارانش در سال 1957 از میتوکندری گاو جدا شد. نام آن از کلمه “Ubiquitous” به معنای “حاضر در همه جا” گرفته شده است.

در حقیقت کوآنزیم Q10 که نام شیمیایی آن “2و3-دی متوکسی 5-متیل بنزوکوئینون” می باشد، ترکیبی محلول در چربی است و ساختمان آن شبیه ویتامینK  می باشد.

کوآنزیم Q10، که به نام‌های دیگر همچون یوبی‌کینون، یوبی‌دکارِنون و کوآنزیم Q نیز شناخته شده و اختصاراً CoQ، CoQ10 و Q10 نوشته می‌شود، یک بنزوکینون است که در آن حرف Q به گروه شیمیایی کینون و عدد ۱۰، به تعداد زیرواحد شیمیایی ایزوپرنیل اشاره می‌کند.

کوآنزیم Q10

عملکرد کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 ترکیبی است شبیه ویتامینی محلول در چربی است که بدن برای سلامت خود به مقدار اندکی از آن احتیاج دارد. یوبی کینون در سلول یوکاریوت ها و به ویژه در میتوکندری وجود دارد که در کمک کردن به سنتز آدنوزین تری فسفات در غشای آن ها ایفای نقش می کند. همچنین جزئی از زنجیره انتقال الکترون و تولید انرژی در متابولیسم هوازی است. کوآنزیم Q10 آنتی اکسیدانی است که از صدمه دیدن سلول‌ها توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌نماید (از پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی جلوگیری کرده).

منابع Q10

بیشترین مقدار کوآنزیم کیوتن در گوشت گاو و بعد از آن در جوجه یافت می‌شود. مغز ها، کلم بروکلی آب پز و پرتقال نیز مقادیری از آن را دارا هستند. همچنین در ماهی های چرب، مرغ، گوشت قرمز، دل و جگر و قلوه نیز یافت می شود. این ترکیب مفید بیشتر در مواد غذایی تازه وجود دارد. بنابراین نمی توان به سبزیجات یخ زده یا کنسروی به عنوان منبع این ماده مفید نگاه کرد.

کوآنزیم Q10

تولید و جذب

تاکنون تولید CoQ10 با یکی از سه روش استخراج از بافت های بیولوژیکی، سنتز شیمیایی و تخمیر میکروبی تولید می شود.

جذب CoQ10 در رژیم غذایی به دلیل آبگریز بودن و وزن مولکولی زیاد، کند و محدود است. در مورد مکمل های غذایی، فرمولاسیون های حل شده CoQ10 قابلیت فراهمی زیستی را نشان می دهند.

به تدریج که سن بالا می رود بدون خواست و اراده ما بخشی از کوآنزیم Q10 بدنمان از بین می رود. بنابراین لازم است که کمبود را با مصرف مواد غذایی اشاره شده رفع کنید. علاوه بر این مصرف این ماده برای افراد سالمند از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر سنتان بالا است و یا والدین مسنی دارید با توصیه پزشک از مکمل های Q10 استفاده کنید.

این کوآنزیم باعث تولید انرژی برای سلول‌های بدن می شود و مقاومت، قدرت و سفتی عضلات را افزایش می دهد. هر چه میزان کوآنزیم Q10 در بدن بیشتر باشد بیشتر می توانید با اثرات گذر عمر مقابله کنید. از این گذشته Q10 باعث برطرف شدن چین ‌و چروک می شود و حتی در کرم‌ها نیز از این ماده استفاده می شود.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.