کلوبتازول پروپیونات

کلوبتازول پروپیونات دارویی است که برای درمان تورم، خارش و سوزش روی پوست استفاده می شود. این می تواند به مشکلات پوستی مانند اگزما، از جمله درماتیت تماسی پسوریازیس کمک کند. Clobetasol propionate در سال 1968 ثبت شد و در سال 1978 مورد استفاده پزشکی قرار گرفت. این دارو به عنوان یک داروی عمومی موجود است. در سال 2017، این دارو با بیش از دو میلیون نسخه، 209مین داروی رایج در ایالات متحده بود و به عنوان کرم، پماد یا شامپو روی پوست استفاده می شود. کلوبتازول پروپیونات فرم نمک پروپیونات کلوبتازول است  یک کورتیکواستروئید مصنوعی موضعی با خواص ضد التهابی، ضد خارش و تنگ کننده عروق است.

کلوپتازول پروپیونات

چرا این دارو تجویز می شود؟

کلوبتازول موضعی برای درمان خارش، قرمزی، خشکی، پوسته پوسته شدن، التهاب و ناراحتی انواع بیماری های پوست سر و پوست از جمله پسوریازیس (بیماری پوستی که در آن لکه های قرمز و پوسته پوسته در برخی از نقاط بدن ایجاد می شود) و اگزما استفاده می شود (بیماری پوستی که باعث خشکی و خارش پوست می شود و گاهی اوقات بثورات قرمز و پوسته پوسته می شود). کلوبتازول در گروهی از داروها به نام کورتیکواستروئیدها قرار دارد. با فعال کردن مواد طبیعی در پوست، تورم، قرمزی و خارش را کاهش می دهد.

مکانیسم اثر Clobetasol Propionate

کلوبتازول پروپیونات اثر خود را با اتصال به گیرنده های گلوکوکورتیکوئید سیتوپلاسمی اعمال می کند و متعاقباً بیان ژن با واسطه گیرنده گلوکوکورتیکوئید را فعال می کند. این منجر به سنتز برخی پروتئین های ضد التهابی می شود در حالی که مانع سنتز واسطه های التهابی خاص می شود. به طور خاص، کلوبتازول پروپیونات باعث ایجاد پروتئین های مهارکننده فسفولیپاز A2 می شود، در نتیجه آزادسازی پیش ساز آراشیدونیک اسید از فسفولیپیدهای غشایی توسط فسفولیپاز A2 را کنترل می کند.

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

کلوبتازول موضعی به صورت کرم، ژل، پماد، لوسیون، فوم و اسپری برای استفاده روی پوست و به عنوان فوم، اسپری، محلول (مایع) و شامپو برای استفاده روی پوست سر ارائه می شود. کرم، ژل، پماد، لوسیون، فوم، محلول (مایع) و اسپری کلوبتازول معمولاً دو بار در روز استفاده می شود. شامپو کلوبتازول معمولاً یک بار در روز استفاده می شود. دستورالعمل های برچسب نسخه خود را با دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید تا هر قسمتی را که نمی فهمید توضیح دهد. از داروی کلوبتازول دقیقاً مطابق دستورالعمل استفاده کنید. بیشتر یا کمتر از آن استفاده نکنید یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است استفاده نکنید. از آن برای سایر نواحی بدن خود استفاده نکنید یا از آن برای درمان سایر بیماری های پوستی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد.

وضعیت پوست شما باید در 2 هفته اول درمان بهبود یابد. اگر علائم شما در این مدت بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

این دارومی تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟

کلوبتازول پروپیونات ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت شدید بودن یا از بین نرفتن علائم زیر، پزشک خود را مطلع کنید:

  • سوزش، خارش، ایجاد حساسیت، قرمزی یا خشکی پوست
  • آکنه
  • برجستگی های قرمز کوچک یا بثورات در اطراف دهان
  • برجستگی های کوچک سفید یا قرمز روی پوست
  • کبودی یا براق شدن پوست
  • لکه های قرمز یا بنفش یا خطوط زیر پوست
  • پوست نازک، شکننده یا خشک
  • تغییر در رنگ پوست

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.