پیپت سرولوژی چیست؟

پیپت سرولوژی یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی مناسب جهت انتقال و اندازه گیری محلول ها می باشد که عموماً در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی شیمی، دارویی و بیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد.

پيپت‌هاي شيشه‌اي دقيق ترين وسيله براي اندازه گيري و انتقال محلولها هستند و دقت آنها در حد ميلي‌ليتر است. پيپت آزمايشگاهي از جمله تجهيزات آزمايشگاهي از جنس شيشه و يا پلاستيک است که همواره براي انتقال و برداشتن حجم کم و مشخص شده اي از محلول و مايعات با دقت بسيار بالا به کار برده مي شود.

پیپت های موجود را می توان از لحاظ نحوه کار کردن به دو نوع مکانیکی و دستی تقسیم بندی نمود. پیپت های مکانیکی را به عنوان سمپلر می شناسیم. اما پیپت های دستی خود به دو بخش تقسیم می شوند:

ما در این بخش درمورد پیپت های سرولوژی صحبت خواهیم کرد.

پيپت سرولوژی در واقع لوله بسيار نازکي است که براي برداشتن و جا به جا کردن مقادير بسيار کم مايع به کار مي‌رود. در اين لوله نازک شيشه‌اي که هر دو سر آن باز است، روزنه يک سر آن به اندازه نوکِ يک قطره چکان باريک است. پيپت سرولوژی براي برداشتن و انتقال دادنِ مقادير کم مايعات و محلولهاي شيميايي نيز به کار مي‌رود و معمولاً وقتي بخواهيم با دقت زيادي مقداري مايع را اندازه‌گيري کنيم. پيپت ها را به وسيله ابزار ديگري به نام پوآر (پيپت پر کن) استفاده مي‌کنند. اين ابزار که در انتهاي لوله پيپت بسته مي‌شود با ايجاد خلاء در داخل پيپت مايعات را به داخل آن مي‌کشد.

پیپت سرولوژی
پیپت سرولوژی

عموماً پیپت سرولوژی موجود در محیط آزمایشگاهی دارای حجم های 1، 2، 5، 10و 25 سی سی بوده که حجم آن در انتهای لوله ذکر شده است.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.