پارافیلم چیست؟

پارافیلم یک فیلم نیمه شفاف و قابل انعطاف است که از ترکیبی اختصاصی از موم و پلی الفین تشکیل شده است. این یک ترموپلاستیک شکل پذیر، غیر سمی، بی مزه و بدون بو است. نام Parafilm یک علامت تجاری ثبت شده از شرکت Bemis است که دفتر مرکزی آن در ایالات متحده آمریکا است.

پارافیلم از تبخیر و انتشار بو جلوگیری می کند، خصوصیتی که پارافیلم را برای ذخیره سازی مواد در یخچال بسیار ارزشمند می کند. در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است.

پارافیلم را می توان به طرق مختلف استفاده کرد:

آزمایشگاه: پارافیلم ایده آل است زیرا یک فیلم ترموپلاستیک، خودبند کننده است و از انواع ظروف حتی از ظروف با شکل و سطح نامنظم محافظت عالی می کند. از دست دادن رطوبت را به حداقل می رساند. برای جلوگیری از لغزش می توان از آن به عنوان آستر قفسه یا سینی استفاده کرد. برای آزمایشگاه های TEM می توان هنگام قرار دادن معرف ها روی شبکه های TEM به عنوان یک سطح آبگریز استفاده کرد.
باغبانی: می تواند به عنوان نوار جوانه ای برای محافظت از جوانه ها یا زخم ها در برابر باران یا گرد و غبار استفاده شود. به جلوگیری از از دست دادن رطوبت کمک می کند تا جوانه خشک نشود.
ماسک زدن: از آنجا که پارافیلم با هر سطحی مطابقت دارد و می تواند محکم ترین گوشه ها را پر کند، پس مانده ای باقی نمی گذارد و به راحتی بلند می شود، ماده مورد نظر بسیاری برای پوشاندن کار است.
خواص تنفسی پارافیلم باعث می شود گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن و غیره از آن عبور کنند و به همین دلیل یک مانع رطوبت قابل تنفس عالی ارائه می دهد.

پارافیلم

پارافیلم M چیست؟

PARAFILM M معمولاً در آزمایشگاه های بهداشتی، دارویی و تحقیقاتی برای پوشاندن یا آب بندی ظروف مانند فلاسک، کووت، لوله آزمایش، لیوان، ظروف پتری و غیره استفاده می شود. از آنجا که با گرم شدن سریع ذوب می شود، پارافیلم M برای استفاده در اتوکلاو ایمن نیست. همچنین در بسیاری از حلال های آلی قابل حل شدن است. پارافیلم M را می توان 3-4 برابر طول اصلی خود قبل از شکستن کشید.
پارافیلم M را می توان با استفاده از تکنیک های تابش یا پراکسید هیدروژن استریل کرد. پارافیلم در حالت دریافت، یک محصول استریل محسوب نمی شود.
پارافیلم دارای ضخامت 0.127 میلی متری است. طول آن بیش از %200 کشیده می شود. در برابر بسیاری از مواد قطبی مانند محلول های نمکی ، اسیدهای غیر آلی و محلول های قلیایی تا 48 ساعت مقاوم است
برخی از تولیدکنندگان برای جلوگیری از پوسیدگی، به جای قارچ کش یا پوشش های دیگر از Parafilm M استفاده می کنند و آن را دور تاج های موز، آناناس و سایر محصولات تازه بریده شده می پیچند. گل فروشی ها برای محافظت از رطوبت در ساقه گل، از پارافیلم استفاده می کنند تا عمر گل را افزایش دهند.

کيميا زيست گستر نوين” در راستاي ارتقاء توليدات و سطح علمي کشور مبادرت به واردات و توزيع مواد شيميايي و مصرفي آزمايشگاهي کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.