وتامین D چیست؟

ویتامین Vitamin D ) D )، گروهی از سکوستروئیدهای محلول در چربی است که مسئول افزایش جذب روده ای کلسیم، منیزیم و فسفات است. در انسان، مهمترین ترکیبات این گروه شامل ویتامین D3 ( کوله کلسیفرول ) و ویتامین D2 ( ارگوکلسیفرول ) هستند.

بدن انسان در پاسخ به قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین D تولید می کند.  همچنین فرد می تواند با مصرف ویتامین D از طریق برخی غذاها یا مکمل ها میزان آن را در بدن افزایش دهد.

ویتامین دی به دلایل مختلفی از جمله حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها ضروری است. همچنین ممکن است در برابر طیف وسیعی از بیماری ها مانند دیابت نوع 1 از انسان محافظت کند.

علیرغم نامش، ویتامین D یک ویتامین نیست، بلکه یک پروهورمون یا پیش ساز یک هورمون است.

ویتامین D

منابع ویتامین دی

ویتامین D که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، غذاها و مکمل ها به دست می آید از نظر بیولوژیکی بی اثر است و برای فعال شدن باید تحت دو هیدروکسیلاسیون در بدن قرار گیرد. اولین هیدروکسیلاسیون، در کبد اتفاق می افتد، ویتامین D را به 25-هیدروکسی ویتامین D [25(OH)D] تبدیل می کند که به آن «کلسیدیول» نیز گفته می شود. هیدروکسیلاسیون دوم عمدتاً در کلیه اتفاق می افتد و 1،25-دی هیدروکسی ویتامین D [1،25(OH)2D] را که از نظر فیزیولوژیکی فعال است، که به نام «کلسیتریول» را تشکیل می دهد.بدن ویتامین D را از نور مستقیم خورشید بر روی پوست هنگام بیرون از منزل تولید می کند.

ویتامین D نیز در تعداد کمی از غذاها یافت می شود.

منابع خوراکی عبارتند از:

ماهی های روغنی  مانند سالمون، ساردین، شاه ماهی و ماهی خال خالی
گوشت قرمز
جگر
زرده تخم مرغ
غذاهای غنی شده مانند برخی از دانه های روغنی و غلات صبحانه
منبع دیگر ویتامین D مکمل های غذایی است.

نقش Vitamin D در بدن

  • تقویت استخوان ها و حفظ سلامت دندان ها
  • تقویت سیستم ایمنی، مغز و سیستم عصبی
  • تنظیم سطح انسولین و مدیریت دیابت
  • پشتیبانی از عملکرد ریه و سلامت قلب و عروق
  • تاثیر بر بیان ژن های دخیل در توسعه سرطان
ویتامین D

علل کمبود ویتامین دی

  • نوع پوست: پوست های تیره توانایی بدن در جذب اشعه ماوراء بنفش B (UVB) از خورشید را کاهش می دهد. جذب نور خورشید برای پوست برای تولید vitamin D ضروری است.
  • ضد آفتاب: یک کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) 30 می تواند توانایی بدن برای سنتز این ویتامین را تا 95 درصد یا بیشتر کاهش دهد. پوشاندن پوست با لباس نیز می تواند از تولید آن جلوگیری کند.
  • موقعیت جغرافیایی: افرادی که در عرض های جغرافیایی شمالی یا مناطقی با آلودگی زیاد زندگی می کنند، در شیفت های شب کار می کنند یا در خانه هستند، باید در صورت امکان ویتامین دی را از منابع غذایی مصرف کنند.
  • شیردهی: نوزادانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می کنند، به مکمل ویتامین D نیاز دارند، به خصوص اگر پوست تیره دارند یا کمتر در معرض آفتاب قرار می گیرند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که همه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند روزانه 400 واحد بین المللی منبع معتبر (IU) ویتامین دی خوراکی دریافت کنند.

اگر ویتامین D بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین دی در مدت زمان طولانی می تواند باعث تجمع بیش از حد کلسیم در بدن شود (هیپرکلسمی). که می تواند استخوان ها را ضعیف کند و باعث سخت شدن عروق خونی، کلیه، ریه و بافت های قلب شود.

شایع ترین علائم مصرف بیش از حد ویتامین D  شامل سردرد و حالت تهوع است. سایر عوارض شامل:

از دست دادن اشتها
دهان خشک
طعم فلزی
استفراغ
یبوست
اسهال
ویتامین D اضافی معمولاً از مصرف بیش از حد مکمل‌ها به وجود می‌آید. بهتر است آن  را از منابع طبیعی دریافت کنید.

مصرف روزانه  10 میکروگرم در روز برای اکثر افراد کافی خواهد بود.

بیش از 100 میکروگرم (4000 IU) از این ویتامین را در روز مصرف نکنید زیرا ممکن است مضر باشد. این امر در مورد بزرگسالان، از جمله زنان باردار و شیرده و افراد مسن، و کودکان 11 تا 17 ساله صدق می کند.

کودکان 1 تا 10 ساله نباید بیش از 50 میکروگرم (2000 IU) در روز مصرف کنند. نوزادان زیر 12 ماه نباید بیش از 25 میکروگرم (1000 IU) در روز مصرف کنند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.