میکروسکوپ

میکروسکوپ‌ها که در قرن شانزدهم ساخته شده‌اند، با توانایی خود در بزرگ‌نمایی اجسام کوچک مانند سلول‌های میکروبی، انقلابی در علم ایجاد کرده‌اند و تصاویری با ساختارهای قطعی تولید می‌کنند که قابل شناسایی و شناسایی هستند.

میکروسکوپ چیست؟

میکروسکوپ‌ها ابزارهایی هستند که در آزمایشگاه‌های علمی برای تجسم اشیاء بسیار کوچک مانند سلول‌ها و میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شوند و تصویری متضاد بزرگ‌نمایی می‌کنند. میکروسکوپ ها از عدسی هایی برای بزرگنمایی تشکیل شده اند که هر کدام قدرت بزرگنمایی خاص خود را دارند. بسته به نوع لنز، نمونه را با توجه به قدرت کانونی آن بزرگ‌نمایی می‌کند.

توانایی آنها برای عملکرد به این دلیل است که آنها با اجزای خاصی ساخته شده اند که آنها را قادر می سازد به سطوح بزرگنمایی بالایی دست یابند. آنها می توانند نمونه های بسیار کوچک را مشاهده کنند و تفاوت های ساختاری آنها را تشخیص دهند، به عنوان مثال، نمای سلول های حیوانی و گیاهی، مشاهده سلول های میکروسکوپی باکتری.

میکروسکوپ ها عموماً از قطعات ساختاری برای نگهداشتن و حمایت از میکروسکوپ و اجزای آن و قطعات نوری که برای بزرگنمایی و مشاهده تصاویر نمونه استفاده می شوند، تشکیل شده اند. این توصیف قسمت‌های یک میکروسکوپ و عملکردهایی را که برای تجسم نمونه‌ها انجام می‌دهند، تعریف می‌کند.

بخش های ساختاری میکروسکوپ و عملکرد آنها

بخش های مختلف میکروسکوپ

شکل: نمودار قطعات یک میکروسکوپ

سه بخش ساختاری میکروسکوپ یعنی سر، پایه و بازو وجود دارد.

  1. سر (Heads) – به آن بدن نیز می گویند. قسمت های نوری را در قسمت بالایی میکروسکوپ حمل می کند.
  2. پایه (base) – به عنوان پشتیبانی میکروسکوپ عمل می کند. همچنین نورپردازهای میکروسکوپی را حمل می کند.
  3. بازوها (Arms) – این قسمتی است که پایه و سر و لوله چشمی را به پایه میکروسکوپ متصل می کند. سر میکروسکوپ را پشتیبانی می کند و هنگام حمل میکروسکوپ نیز از آن استفاده می شود. برخی از میکروسکوپ های با کیفیت بالا دارای یک بازوی مفصلی با بیش از یک مفصل هستند که امکان حرکت بیشتر سر میکروسکوپی را برای مشاهده بهتر فراهم می کند.

بخش های نوری میکروسکوپ و عملکرد آنها

بخش‌های نوری میکروسکوپ برای مشاهده، بزرگ‌نمایی و تولید تصویر از نمونه‌ای که روی یک اسلاید قرار گرفته است، استفاده می‌شود. این قسمت ها عبارتند از:

عدسی میکروسکوپ (Eyepiece)

همچنین به عنوان چشمی شناخته می شود. این قسمتی است که برای مشاهده از طریق میکروسکوپ استفاده می شود. در بالای میکروسکوپ یافت می شود. بزرگنمایی استاندارد آن 10 برابر با یک چشمی اختیاری با بزرگنمایی از 5 برابر تا 30 برابر است.

لوله چشمی (Eyepiece tube)

نگهدارنده چشمی است. این عدسی چشمی را درست بالای عدسی شیئی حمل می کند. در برخی از میکروسکوپ‌ها مانند دوربین دوچشمی، لوله چشمی انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را برای حداکثر تجسم، برای واریانس در فاصله چرخاند. برای میکروسکوپ های تک چشمی، آنها هیچ کدام انعطاف پذیر نیستند.

لنزهای شیئی (Objective lenses)

اینها لنزهای اصلی هستند که برای تجسم نمونه استفاده می شوند. آنها قدرت بزرگنمایی 40x-100X دارند. حدود 1 تا 4 عدسی شیئی روی یک میکروسکوپ قرار می‌گیرند، هر لنز قدرت بزرگنمایی خاص خود را دارد.

قطعه بینی (Nose piece)

همچنین به عنوان برجک گردان شناخته می شود. لنزهای شیئی را نگه می دارد. متحرک است، بنابراین بسته به قدرت بزرگنمایی لنز، لنزهای شیئی را می چرخاند.

دستگیره های تنظیم (The Adjustment knobs)

این ها دستگیره هایی هستند که برای فوکوس کردن میکروسکوپ استفاده می شوند.

دو نوع دستگیره تنظیم وجود دارد:

  • دستگیره های تنظیم کوچک 
  • دستگیره های تنظیم بزرگ

صفحه (Stage)

این قسمتی است که نمونه برای مشاهده در آن قرار می گیرد. آنها دارای گیره های استیج هستند که اسلایدهای نمونه را در جای خود نگه می دارند. متداول ترین صفحه، صفحه مکانیکی است که امکان کنترل اسلایدها را با حرکت دادن اسلایدها با استفاده از دستگیره های مکانیکی روی استیج به جای حرکت دستی آنها فراهم می کند.

دهانه یا روزنه (Aperture)

این سوراخ روی صحفه میکروسکوپ است که از طریق آن نور منتقل شده از منبع به استیج می رسد.

روشن کننده میکروسکوپی (Microscopic illuminator)

این منبع نور میکروسکوپ است که در پایه قرار دارد. به جای آینه استفاده می شود. نور را از یک منبع خارجی با ولتاژ پایین حدود 100 ولت می گیرد.

کندانسور (Condenser)

  • اینها لنزهایی هستند که برای جمع آوری و تمرکز نور از روشن کننده به نمونه استفاده می شوند.
  • آنها در زیر صفحه کنار دیافراگم میکروسکوپ یافت می شوند.
  • آنها نقش مهمی در تضمین تولید تصاویر واضح با بزرگنمایی بالای 400X و بالاتر دارند.
  • هر چه بزرگنمایی کندانسور بیشتر باشد، وضوح تصویر بیشتر می شود.
  • میکروسکوپ های پیچیده تر با خازن Abbe عرضه می شوند که بزرگنمایی بالایی در حدود 1000X دارد.

دیافراگم (Diaphragm)

به آن عنبیه نیز می گویند. در زیر صفحه میکروسکوپ یافت می شود و نقش اصلی آن کنترل میزان نوری است که به نمونه می رسد. این یک دستگاه قابل تنظیم است، بنابراین شدت نور و اندازه پرتو نوری که به نمونه می رسد را کنترل می کند. برای میکروسکوپ‌های باکیفیت، دیافراگم با یک کندانسور Abbe متصل می‌شود و ترکیب آن‌ها قادر به کنترل تمرکز نور و شدت نوری است که به نمونه می‌رسد.

دستگیره فوکوس کندانسور (Condenser focus knob)

این یک دستگیره است که کندانسور را به سمت بالا یا پایین حرکت می دهد و در نتیجه تمرکز نور روی نمونه را کنترل می کند.

Abbe Condenser

این خازن مخصوص میکروسکوپ های با کیفیت طراحی شده است که باعث می شود کندانسور متحرک باشد و بزرگنمایی بسیار بالای 400X را امکان پذیر می کند. میکروسکوپ‌های باکیفیت معمولاً دیافراگم عددی بالایی نسبت به لنزهای شیئی دارند.

رک استاپ (The rack stop)

کنترل می کند که صفحه باید چقدر پیش بروند و از نزدیک شدن بیش از حد عدسی شیئی به اسلاید نمونه که ممکن است به نمونه آسیب برساند، جلوگیری می کند. وظیفه جلوگیری از بالا آمدن بیش از حد اسلاید نمونه و برخورد با لنز شیئی را بر عهده دارد.

The structural parts of Microscope diagram

سؤالات متداول در مورد Microscope

سوال: میکروسکوپ را تعریف کنید؟

پاسخ:

میکروسکوپ‌ها ابزارهایی هستند که در آزمایشگاه‌های علمی برای تجسم اشیاء بسیار کوچک مانند سلول‌ها و میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شوند و تصویری متضاد ارائه می‌دهند که بزرگ‌نمایی می‌شود.

سوال: عملکردهای یک میکروسکوپ را بیان کنید؟

پاسخ:

معمولاً از میکروسکوپ برای مطالعه جلبک‌های میکروسکوپی، قارچ‌ها و نمونه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود.

سوال: بین کندانسور و کندانسور Abbe تفاوت قائل شوید؟

پاسخ:

کندانسور لنزهایی هستند که برای جمع آوری و تمرکز نور از روشن کننده به نمونه استفاده می شوند. آنها در زیر مرحله کنار دیافراگم میکروسکوپ یافت می شوند. آنها نقش مهمی در تضمین تولید تصاویر واضح با بزرگنمایی بالای 400X و بالاتر دارند.

کندانسور Abbe یک کندانسور است که مخصوص میکروسکوپ‌های باکیفیت طراحی شده است که باعث می‌شود کندانسور متحرک باشد و بزرگنمایی بسیار بالای 400X را ممکن می‌سازد. میکروسکوپ‌های باکیفیت معمولاً دیافراگم عددی بالایی نسبت به لنزهای شیئی دارند.

سوال: قدرت بزرگنمایی لنزهای شیئی چقدر است؟

پاسخ:

لنزهای شیئی دارای قدرت بزرگنمایی 40X تا 100X هستند.

سوال: چگونه عدسی چشمی با عدسی شیئی مقایسه می شود؟

پاسخ:

عدسی چشمی که به عنوان چشمی نیز شناخته می شود بخشی است که برای مشاهده از طریق میکروسکوپ استفاده می شود. در بالای میکروسکوپ یافت می شود. بزرگنمایی استاندارد آن 10 برابر با یک چشمی اختیاری با بزرگنمایی از 5X تا 30X است. لنزهای شیئی اصلی ترین لنزهایی هستند که برای تجسم نمونه استفاده می شوند. آنها دارای قدرت بزرگنمایی 40x100x هستند.

حدود 1 تا 4 عدسی شیئی روی یک میکروسکوپ قرار می‌گیرند.

سوال: چرا رک استاپ از کارخانه در میکروسکوپ گنجانده شده است و آیا می توان آن را تعویض کرد؟

پاسخ:

Rack stop در میکروسکوپ گنجانده شده است تا از بیرون آمدن بیش از حد لام نمونه و برخورد با عدسی شیئی جلوگیری کند.

سوال: قدرت بزرگنمایی چیست؟

پاسخ: 

بزرگنمایی لنز به عنوان نسبت ارتفاع یک تصویر به ارتفاع یک جسم تعریف می شود. بزرگنمایی میکروسکوپ بزرگنمایی کلی تصویر یک جسم را اندازه گیری می کند. قدرت بزرگنمایی محصول قدرت لنز چشمی و قدرت لنز شیئی است.

سوال: بین دستگیره های تنظیم ظریف و درشت تفاوت قائل شوید؟

پاسخ:

دستگیره تنظیم درشت استیج را به سمت بالا و پایین حرکت می دهد تا نمونه را به فوکوس برساند

دستگیره تنظیم دقیق نمونه را با قدرت کم به فوکوس واضح می رساند و برای تمام فوکوس ها در هنگام استفاده از لنزهای پرقدرت استفاده می شود.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.