میکروتیوب

میکروتیوب چیست؟

میکروتیوب / Microtubes یا میکرو سانتریفیوژ / microcentrifuge tubes که به آن میکروفیوژ / microfuge نیز گفته می شود، قطعه مهمی از تجهیزات آزمایشگاهی است. از میکروتیوب برای چرخش نمونه های مایع کوچک (2 میلی لیتر یا کمتر) با سرعت زیاد (به طور کلی تا ده ها هزار نیروی g) استفاده می شود. میکروتیوب یا لوله های میکروسانتریفیوژ از یک رزین پلی پروپیلن فوق العاده شفاف ساخته شده اند که امکان مشاهده آسان محتویات درون میکروتیوب را فراهم می کند.

میکرو سانتریفیوژ چندین بار قابلیت اتوکلاو دارند و از نظر خدماتی که ارائه می دهند بسیار مقرون به صرفه هستند. میکرو سانتریفیوژ درب دار بوده که درب آنها به میکروتیوب متصل ست و از ریختن محتویات درون آن جلوگیری می کند، به نحوی که در دورهای بالای سانتریفیوژ یا پس از افتادن از بلندی درب آن باز نمی شود.

میکروتیوب ها و درپوش متصل به آنها قابلیت انعطاف پذیری دارند.

میکرو سانتریفیوژ تحمل دمایی بالایی دارند و باعث می شود قابل اتوکلاو باشند ( دامی 121 درجه سانتیگراد). همچنین در دمای پایین (تا دمای 80- درجه سانتیگراد) نیز تحمل دمایی خوبی داشته و می توان از آنها در فریزرهای آزمایشگاهی استفاده نمود.

انواع microtube

میکروتیوب ها را می توان از لحاظ سایز و استریل بودن تقسیم بندی نمود.

از لحاظ سایز میکرو سانتریفیوژ ها در 5 حجم مختلف قرار می گیرند:

  • کمترین حجم 0.1 میلی لیتری (به صورت استریپ)
  • حجم 0.2 میلی لیتری
  • حجم 0.5 میلی لیتری
  • حجم 1.5 میلی لیتری
  • بیشترین حجم 2 میلی لیتری

از لحاظ استریل بودن در دو گروه قرار می گیرند:

  • غیراستریل
  • استریل به صورت: Dnase/Rnase free

Dnase: آنزیمی است که DNA را تخریب میکند.

Rnase: آنزیمی است که RNA را تخریب میکند.

به همین دلیل، اگر نمونه های ما حاوی ماده ژنتیکی باشند و بخواهیم از میکروتیوب استفاده کنیم باید نوع استریل Dnase/Rnase free را انتخاب کرد. چرا که عاری از هرگونه آنزیمی است که بتواند به ماده ژنتیکی ما آسیب وارد کند و موجب اختلال در تست نشود.

میکرو سانتریفیوژ های با حجم 0.1 میلی لیتری به صورت استریپ / Strip تولید می شوند، که به دو صورت استریپ 4تایی و 8تایی در بازار موجود می باشد. بسته به مدل دستگاه که 4تایی یا 8تایی است.

باید توجه نمود که انتهای میکروتیوب ها به دو صورت مخروطی و گرد می باشد. برای میکروتیوب های 0.1 تا 1.5 میلی لیتری مخروطی و برای میکروتیوب های با حجم 2 میلی لیتر به صورت ته گرد می باشد.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.