منتول

منتول یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در نعناع و سایر گیاهان نعناع یافت می شود، اما می توان آن را در آزمایشگاه نیز تهیه کرد. منتول برای اولین بار در دهه های 1920 و 1930 به تنباکو اضافه شد و از شدت دود سیگار و تحریک ناشی از نیکوتین می کاهد. menthol یک محصول طبیعی است که در Origanum vulgare، Launaea و سایر موجودات یافت می شود. این ماده با تشکیل ماده مومی شفاف یا سفید و کریستالی، معمولاً در دمای اتاق جامد است.

menthol که کامفور نعناع نیز نامیده می شود، الکل ترپن با بوی و طعم قوی نعناع خنک کننده است. از روغن نعناع به دست می آید یا به صورت مصنوعی از هیدروژناسیون تیمول تولید می شود.

منتول

ساختار منتول

مولکول منتول می تواند به عنوان یکی از دو انانتیومر (ایزومرهای آینه ای) وجود داشته باشد. ماده طبیعی شکل چرخشی (ترکیبی که صفحه نور قطبی شده را به سمت چپ می‌چرخاند) است که (-)-منتول (یا L-menthol) نامیده می‌شود. هگزاهیدروتیمول مصنوعی راسمیک است و از مقادیر مساوی (-) – منتول و (+) – منتول (یا D-menthol) تشکیل شده است که دومی ایزومری است که صفحه نور قطبی شده را به سمت راست می چرخاند.

کاربرد منتول

از 3-p-منتانول در پمادها، قطره های سرفه و استنشاق های بینی استفاده می شود. همچنین به عنوان طعم دهنده در غذاها، سیگار، لیکور، لوازم آرایشی و عطر استفاده می شود.

خطرات منتول

menthol می تواند باعث تحریک چشم و پوست شود. هنگامی که روی پوست استفاده می شود، این ماده به طور معمول به یک “روغن حامل”، لوسیون یا وسیله دیگر رقیق می شود. اگر محصول منتول با درصد بالا روی پوست استفاده شود، سوزش و حتی سوختگی شیمیایی گزارش شده است. چند گزارش وجود دارد که افراد به این ماده بسیار حساس هستند و حتی به مقادیر کم واکنش‌های پوستی شدید دارند.

محصولات حاوی این ماده قابل اشتعال هستند. در سال 2000، FDA هشداری درباره قرار دادن محصولات حاوی menthol در نزدیکی شعله، در آب داغ یا در اجاق مایکروویو اضافه کرد. هشدار اضافی در مورد استفاده از محصول menthol روی پوست و قرار دادن یک پد حرارتی روی آن وجود دارد.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.