ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل (2،4-diamino-6-piperidinopyrimidine 3-oxide) (Minoxidil)، یک داروی گشادکننده عروق که به دلیل توانایی آن در کاهش یا توقف ریزش مو و تقویت رشد مجدد مو شناخته شده است. این دارو با فرمول شیمیایی C9H15N5O برای اولین بار منحصراً به عنوان یک داروی خوراکی برای درمان فشار خون بالا معرفی شد. با این حال مشخص شد که این اثر جانبی مهم آن افزایش رشد یا تیره شدن موهای ریز بدن است. این منجر به توسعه یک فرمول موضعی به عنوان محلول غلظت 2% برای درمان آلوپسی آندروژنیک زنان یا 5% برای درمان آلوپسی آندروژنیک مردانه شد.

ماینوکسیدیل یک بازکننده کانال پتاسیمی است که باعث هیپرپلاریزه شدن غشای سلولی می شود. همچنین یک گشادکننده عروق است، که با گشاد کردن رگ های خونی و باز کردن کانال های پتاسیم، اکسیژن، خون و مواد مغذی بیشتری را به فولیکول ها می رساند. همچنین می‌تواند باعث ریزش فولیکول‌های فاز تلوژن شده که معمولاً به زودی با موهای جدید و ضخیم‌تر در فاز آناژن جدید جایگزین می‌شوند.

ماینوکسیدل

کاربرد مانوکسیدیل

  • فشار خون بالا

ماینوکسیدیل همراه با سایر داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا (فشار خون بالا) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به دنبال آن جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. ماینوکسیدیل با شل کردن رگ های خونی باعث می شود تا خون راحت تر جریان یابد.

  • درمان ریزش مو

ماینوکسیدیل که به صورت موضعی برای درمان ریزش مو استفاده می شود. این دارو به رشد مو در افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک بدون توجه به جنسیت کمک می کند.

چگونه بر رشد مو اثر می گذارد؟

مکانیسمی که ماینوکسیدیل باعث رشد مو می شود به طور کامل شناخته نشده است. ماینوکسیدیل یک بازکننده کانال پتاسیم حساس به آدنوزین 5′-تری فسفات است که باعث هیپرپلاریزه شدن غشای سلولی می شود. از نظر تئوری، با گشاد کردن رگ‌های خونی و باز کردن کانال‌های پتاسیم، اکسیژن، خون و مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌ها می‌رسد. علاوه بر این، ماینوکسیدیل حاوی یک نیمه اکسید نیتریک است و ممکن است به عنوان آگونیست اکسید نیتریک عمل کند. این ممکن است باعث ریزش فولیکول‌های فاز تلوژن شود که در مرحله آناژن جدید با موهای ضخیم‌تر جایگزین می‌شوند.

اثرات جانبی Minoxidil

عوارض جانبی ماینوکسیدیل خوراکی ممکن است شامل تورم صورت و اندام ها، ضربان قلب سریع یا سبکی سر باشد.

مصرف موضعی ماینوکسیدیل معمولاً قابل تحمل است. اما عوارض جانبی رایج شامل خارش چشم، خارش، قرمزی یا سوزش در ناحیه تحت درمان و رشد موهای ناخواسته در سایر نقاط بدن است. تشدید ریزش مو یا آلوپسی نیز گزارش شده است. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل بثورات پوستی، مشکل در تنفس، تورم دهان، صورت، لب‌ها یا زبان، درد قفسه سینه، سرگیجه، غش، تاکی کاردی، سردرد، افزایش وزن ناگهانی و غیرقابل توجیه، یا تورم دست‌ها و پاها باشد.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.