ستیل الکل

ستیل الکل، همچنین به عنوان هگزادکان -1-ال و الکل پالمیتیل شناخته می شود، الکل چرب 16 کربنه با فرمول C16H34O است. در دمای اتاق، cetyl alcohol به شکل یک جامد سفید مومی یا پوسته پوسته در می آید. یک عنصر رایج در انواع محصولات مراقبت شخصی و لوازم آرایشی است. این روغن از روغن های گیاهی مانند روغن نخل یا نارگیل گرفته شده است.

ستیل الکل

تاریخچه الکل ستیل

الکل ستیل در سال 1817 توسط شیمیدان فرانسوی، میشل شورول، هنگام گرم کردن اسپرماسیتی (spermaceti)، یک ماده مومی از روغن نهنگ اسپرم، با پتاس سوزآور (هیدروکسید پتاسیم) کشف شد. تکه های الکل ستیل هنگام خنک شدن باقی می ماند. تولید مدرن بر اساس کاهش اسید پالمیتیک است که از روغن پالم به دست می آید.

کاربرد Cetyl alcohol

ستیل الکل در صنایع آرایشی به عنوان مات کننده در شامپوها، یا به عنوان نرم کننده، امولسیفایر یا ضخیم کننده در ساخت کرم ها و لوسیون های پوست استفاده می شود. همچنین از این روغن به عنوان روان کننده مهره ها و پیچ ها استفاده می شود و جزء فعال برخی “روکش های حوضچه مایع” است (تشکیل یک لایه سطحی غیر فرار برای کاهش تبخیر آب ، اتلاف حرارت ناشی از تبخیر نهفته و در نتیجه حفظ گرما در استخر). علاوه بر این، می توان از آن به عنوان یک سورفکتانت غیر یونی در کاربردهای امولسیون استفاده کرد.

این ماده همچنین یک ماده افزودنی غذایی چند منظوره است که به عنوان یک ماده طعم دهنده یا در تزیینات غذایی استفاده می شود. به عنوان مثال، ستیل الکل یکی از عناصر تشکیل دهنده حروف یا تصاویر رنگی روی برخی از انواع آب نبات یا آدامس است.

در کاربردهای صنعتی این الکل ماده اصلی تولید سوخت واسطه های شیمیایی و نرم کننده ها است و به عنوان روان کننده پیچ و مهره ها در کاربردهای تولیدی استفاده می شود.

ستیل الکل

مزایای استفاده از ستیل الکل

در محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون ها و کرم های پوست، ستیل الکل به عنوان عامل ضخیم کننده و امولسیفایر عمل می کند تا از جدا شدن اجزای محصول جلوگیری کند. از آنجا که استیل الکل در دماهای بالاتر از دمای متوسط بدن انسان ذوب می شود، در محصولات آرایشی مانند رژ لب مفید است و به چسباندن رنگ لب به پوست کمک می کند.

تفاوت بین الکل سیتاریل و استیل الکل چیست؟

ستیل الکل (Cetyl alcohol) جزء الکل سیتاریل (cetearyl alcohol) است که مخلوطی از استیل الکل و استئاریل الکل است.

چرا ستیل الکل در لوازم آرایشی وجود دارد؟

Cetyl alcohol به عنوان یک عامل اتصال دهنده عمل می کند و به مواد مختلف موجود در بسیاری از مرطوب کننده ها، لوسیون ها و کرم ها کمک می کند تا به هم بچسبند، که به استفاده راحت از آن کمک می کند.

اثرات جانبی

افرادی که از اگزما رنج می برند ممکن است نسبت به این الکل حساس باشند، اگرچه این ممکن است به دلیل ناخالصی ها باشد نه خود الکل. با این حال، الکل ستیل گاهی در داروهایی که برای درمان اگزما استفاده می شود نیز وجود دارد.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.