رزورسینول

رزورسینول (یا رزورسین) یک ترکیب آلی با فرمول C6H4(OH)2 است. این ماده یکی از سه ایزومر بنزندیول است. رزورسینول از بنزن به صورت سوزن های بی رنگ متبلور می شود که به راحتی در آب، الکل و اتر حل می شود، اما در کلروفرم و دی سولفید کربن نامحلول است. رزورسینول یک ماده شیمیایی گران قیمت است که تنها در ایالات متحده، آلمان و ژاپن تولید می شود.

resorcinol به صورت جامد کریستالی بسیار سفید است که با قرار گرفتن در معرض نور، اگر خالص نباشد، صورتی می شود. چگالی آن تقریباً 1.28 گرم بر سانتی متر مکعب است. باعث تحریک پوست و چشم می شود. جذب پوستی آن سمی است.

رزورسینول

عوارض رزوسینول

مطالعات in vitro و in vivo نشان داده اند که رزورسینول می تواند پراکسیدازها را در تیروئید مهار کند و متعاقباً سنتز هورمون های تیروئید را مسدود کرده و باعث گواتر شود.

رزورسین معمولا در رنگ مو و داروهای ضد آکنه استفاده می شود. در دوزهای بالاتر سمی است و می تواند عملکرد سیستم عصبی مرکزی را مختل کرده و منجر به مشکلات تنفسی شود. همچنین نشان داده شده است که سیستم غدد درون ریز، به ویژه عملکرد تیروئید را مختل می کند.

کاربردهای رزورسینول

کاربرد اصلی رزورسینول در درمان جوش صورت آکنه و سبوره است ولی در درمان اگزمای مزمن مثل پسوریازیس و هیدرادنیت عفونی هم کاربرد دارد . این ماده در سایر ترکیبات ضدآکنه مانند پماد رزورسینول اس نیز وجود دارد. رزورسینول همچنین به عنوان ضدعفونی‌کننده و گندزدا نیز استفاده می‌شود. سایر کاربردهای آن شامل:

  • محصولات تمیز کننده و مراقبت های خانگی
  • عامل ضد آکنه
  • آنتی باکتریال
  • آنتی اکسیدان
  • طعم دهنده
  • رنگ مو و محصولات مراقبت مو
رزورسینول

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.