دستکش پزشکی

دستکش پزشکی دستکشی یکبار مصرفی است که در معاینات پزشکی و رویه ها به کار می رود تا از آلودگی بین بیمار و کادر درمان جلوگیری کند.
دستکش های پزشکی از پلیمرهای مختلفی از جمله لاتکس، لاستیک نیتریل، پلی وینیل کلراید و نئوپرین ساخته شده‌اند.

تاریخچه دستکش های پزشکی

تاریخچه دستکش های پزشکی به سال ۱۸۹۰ در بیمارستان جانس هاپکینز برمیگردد. زمانی که دستهای همسر ویلیام هالستر نسبت به کلرید جیوه که استفاده می نمود حساسیت نشان داد. ویلیام هالستر از شرکت لاستیک سازی گودیر (Goodyear) خواست تا برای او دستکش های لاستیکی نازک برای محافظت از دست های همسرش بسازند. در نهایت در سال ۱۸۹۴ هالستراستفاده از دستکش های پزشکی استریل را در بیمارستان هاپکینز اجرا نمود.

دستکش ها یا بدون پودر هستند یا با نشاسته ذرت(Corn starch) آغشته شده اند تا راحت تر استفاده شوند. نشاسته ذرت جایگزین پودر لیکوپودیوم ( Lycopodium) شد که تحریک کننده بافت بود. اما با این حال نیز پودر نشاسته ذرت اگر در حین عمل جراحی وارد بافت شود می تواند از التیام بافت جلوگیری کند.

با همه گیر شدن دستکش های بدون پودر که به راحتی پوشیده می شد تقاضا برای دستکش های آغشته به پودر کمتر شد تا اینکه در سال ۲۰۱۶ سیستم های درمانی و پزشکی آلمان و انگلیس استفاده از این دستکش ها را برای مصارف پزشکی ممنوع کردند. در نهایت در سال ۲۰۱۷ با دستور FDA آمریکا استفاده از دستکش های پودری برای مصارف پزشکی ممنوع گردید.

به طور کلی دو نوع دستکش پزشکی وجود دارد: برای معاینه یا برای جراحی

دستکش های جراحی از ابعاد دقیق تری با دقت و حساسیت بهتری و با استاندارد بالاتری ساخته می‌شوند. دستکش های معاینه به صورت استریل یا غیر استریل در دسترس هستند در حالی که در دستکش های جراحی عموماً استریل هستند.

علاوه بر مصارف پزشکی از دستکش های پزشکی در آزمایشگاه های شیمیایی و بیوشیمیایی نیز استفاده می شود. دستکش های پزشکی در برابر خوردگی و آلودگی سطحی مقاوم هستند ولی به راحتی توسط حلال ها و مواد شیمیایی خطرناک مختلف آسیب پذیرند، پس هنگام انجام کار باید از تماس دستکش با این مواد جداً خودداری شود.

اما کدام دستکش ها بهتر هستند نیتریل یا لاتکس؟

قبل از جواب دادن به این سوال بهتر است بدانیم این دستکش ها از چه موادی ساخته میشود.

نیتریل چیست ؟ نیتریل یک ترکیب پلاستیکی سنتز ایست که به عنوان ماده رایج در دستکش ها استفاده می شود. نیتریل مدتی است که وجود دارد اما اخیراً ارزان‌تر شده است که این امر توضیحی است بر چرایی محبوبیت این دستکش در صنایع مختلف است. نیتریل مقاومت بیشتری در برابر سوراخ شدن نسبت به سایر دستکش ها دارد و همچنین نسبت به دستکش های لاتکس یا وینیل مقاومت شیمیایی بهتری از خود نشان می دهد.

لاتکس چیست ؟ لاتکس مستقیماً از درختان لاستیکی (Rubber trees) به دست می آید، یا به طور دقیق تر از مایع شیری رنگی که از درختی به نام Hevea Brasiliansis گرفته شده ساخته می شود. دستکش لاتکس رایج ترین دستکش یکبار مصرف است. با ین حال اکنون بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها دستکش های دستکش لاتکس خود را با دستکش نیتریل جایگزین کرده اند.

پس کدام یک از دستکش ها بهتر هستند ؟

پاسخ این است که نیتریل یک دستکش باکیفیت تر از لاتکس است، با این حال لاتکس برای کسانی که نیاز به مقاومت شیمیایی و الاستیکی دستکش ندارند گزینه ارزان تری است و این بستگی به این دارد که برای چه شغلی می خواهید از دستکش استفاده کنید.

زمانی که تصمیم بر انتخاب میان دستکش های لاتکس، نیتریل و ونیل است، شاید کمی انتخاب اینکه کدام دستکش انتخاب بهتری است گیج کننده باشد. دستکش لاتکس از مواد طبیعی پلاستیکی ساخته می‌شود که عمدتاً برای مصارف پزشکی و صنعتی کاربرد دارد. اما افراد دستکش های نیتریل را انتخاب می کنند. دلیل اصلی انتخاب این افراد برای جایگزین کردن دستکش های لاتکس این است که بسیاری از افراد از حساسیت به لاتکس رنج می برند.

 کیمیا زیست گستر نوین“در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.

نظر به اين كه هيچ نماينده رسمى از شركت هاى معتبر جهان در ايران وجود ندارد اعتماد به شركت هاى پخش كننده كمى سخت شده، با اين حال مجموعه كيميا زيست گستر نوين با واردات، اين نياز جامعه هدف را برآورده ميكند.