ترانگزامیک اسید

ترانگزامیک اسید ، که برخی از افراد ممکن است آن را TXA بنامند، پزشکی است که اغلب برای کمک به کنترل خونریزی استفاده می کند. شواهد رو به رشد نشان می دهد که TXA ممکن است یک عنصر مفید برای گنجاندن در محصولات مراقبت از پوست باشد. ممکن است به ویژه برای درمان لکه های تیره، هایپرپیگمانتاسیون و ملاسما مفید باشد.

به طور ویژه، افراد ممکن است از آن برای درمان ملاسما، آنژیوادم ارثی و کهیر استفاده کنند. به این ترتیب، TXA در دنیای مراقبت از پوست محبوبیت پیدا می کند، زیرا ممکن است به بهبود ظاهر پوست کمک کند و عوارض جانبی بالقوه کمتری نسبت به مواد مشابه ایجاد کند.

ترانکسامیک اسید قادر به تشکیل یک لایه محافظ روی پوست است که هیدراتاسیون را در داخل پوست قفل کرده و سموم محیطی را از آن دور نگه می دارد. در حالت خام به صورت پودری سفید تا مایل به سفید با بوی تند ظاهر می شود. فرمول شیمیایی ترانکسامیک اسید C8H15NO2 است.

TRANEXAMIC ACID برای چه مواردی استفاده می شود؟

ترانگزامیک اسید به دلیل فواید فراوانی که دارد در صنعت آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی بسیار محبوب شده است. معمولاً می توان آن را در محصولاتی مانند سرم ها و ماسک های صورت یافت.

 • مراقبت از پوست: توانایی کاهش لکه های تیره و رنگدانه روی پوست را دارد. پوست را شفاف می کند و به آن درخشندگی سالم می بخشد. ترانگزامیک اسید همچنین یک مرطوب کننده است که هیدراتاسیون را روی سطح قفل می کند و مزایای ضد پیری دارد.
 • محصولات آرایشی و بهداشتی: در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم های سفید کننده و براق کننده پوست نیز استفاده می شود. این یک سد بر روی پوست ایجاد می کند تا این محصولات موثرتر شوند.

مشاهدات علمی

مطالعات نشان می دهد که ترانکسامیک اسید ممکن است چندین فواید پوستی داشته باشد.

سد پوستی قوی تر

 • برای افرادی که با روزاسه زندگی می کنند، تحقیقات سال 2020 نشان می دهد که این مانع اغلب تا حدی آسیب می بیند که به درستی کار نمی کند. بر اساس یک بررسی در سال 2016، تقویت سد پوستی می تواند به طور قابل توجهی علائم روزاسه را کاهش دهد.
 • در یک مطالعه کوچک در سال 2015، افرادی که درمان با اسید ترانگزامیک 3 درصد را به مدت 2 هفته روی پوست خود اعمال کردند، نسبت به افرادی که از این درمان استفاده نکردند، علائم قابل مشاهده کمتری از روزاسه را نشان دادند. محققان این کاهش علائم را با بهبود عملکرد سد پوستی مرتبط دانستند.

کاهش لکه‌های تیره و تغییر رنگ

دکتر آنا گوانچ، متخصص پوست و موسس موسسه پوست بلا، می گوید: ترانگزامیک اسید برای پوست می تواند به عنوان یک عامل روشن کننده برای کاهش لکه های تیره و بهبود هایپرپیگمانتاسیون عمل کند. این به این دلیل است که ترانکسامیک اسید با تولید ملانین تداخل می کند.

 • یک مطالعه در سال 2019 فواید دو روش درمانی مختلف را برای ملاسما، یک بیماری پوستی رایج که می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا خاکستری رنگ بر روی صورت شود، بررسی کرد. شرکت کنندگان از یکی از دو درمان موضعی استفاده کردند: ترانکسامیک اسید یا هیدروکینون، یک عامل روشن کننده که پوست را سفید می کند.
 • پس از 12 هفته، شدت ملاسما در گروهی که از ترانکسامیک اسید استفاده می‌کردند 27 درصد کاهش یافت – تقریباً مشابه با کسانی که از هیدروکینون استفاده می‌کردند. اما شرکت کنندگانی که از ترانکسامیک اسید استفاده کردند، به دلیل عوارض جانبی کمتری مانند تحریک پوست، رضایت بیشتری از درمان خود گزارش کردند.

کاهش تغییر رنگ پس از جوش های آکنه و آسیب های ناشی از نور خورشید

گاهی اوقات، جوش های آکنه می توانند باعث اریتم پس از التهابی شوند. اینها لکه های قرمز، صورتی یا بنفش سرسخت تغییر رنگ هستند.

 • یک بررسی سال 2022 اشاره می کند که ترانکسامیک اسید برای کاهش ظاهر این ضایعات مفید به نظر می رسد، با خطر کمی برای عوارض جانبی جدی.
 • یک مطالعه کوچک در سال 2021 همچنین نشان می دهد که ترانکسامیک اسید می تواند به بهبود رنگ پوست و کاهش قرمزی و لکه های تیره ناشی از نور خورشید کمک کند.

شرکت کنندگان از ستیل ترانکسامات مسیلات، مشتق شده از ترانکسامیک اسید، دو بار در روز به مدت 8 هفته استفاده کردند. تنها پس از 2 هفته، اکثر شرکت کنندگان قبلاً بهبودهایی در رنگ پوست، قرمزی و لکه های تیره گزارش کردند. آنها متوجه بهبود مستمر در طول مطالعه شدند.

منشا

ترانکسامیک اسید یک ماده مصنوعی است که از اسید آمینه لیزین مشتق می شود. بوی پوسیده ای دارد و به صورت پودری به رنگ سفید یا مایل به سفید ظاهر می شود.

مشخصات ایمنی TRANEXAMIC ACID

ترانکسامیک اسید یک ماده بی خطر است و روی انواع پوست به خوبی عمل می کند. می توان آن را در غلظت های حداکثر 2-5٪ استفاده کرد. آزمایش پچ توصیه می شود زیرا می تواند عوارض جانبی مانند خشکی، پوسته پوسته شدن و تحریک پوست داشته باشد. بهتر است با مقادیر کم شروع کنید و به پوست زمان دهید تا خود را با مواد تشکیل دهنده تنظیم کند.

مشخصات فنی TRANEXAMIC ACID

ویژگیمقدار
دمای جوش300 درجه سانتیگراد
دمای ذوب>300 درجه سانتیگراد
حلالیتحلال در آب

خطرات و عوارض جانبی بالقوه

هنگامی که صحبت از محصولات مراقبت از پوست با ترانکسامیک اسید می شود، یک مطالعه کوچک در سال 2014 نشان داد که شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • خشکی
 • تحریک
 • پوسته پوسته شدن

شما می توانید خشکی و پوسته پوسته شدن پوست را با استفاده از یک مرطوب کننده غنی پس از استفاده از محصولات حاوی ترانکسامیک اسید برطرف کنید. در مورد تحریک، اغلب پس از تطبیق پوست با مواد تشکیل دهنده، از بین می رود.

هنگامی که خشکی، تحریک یا پوسته پوسته شدن بیش از چند هفته ادامه دارد، به طور کلی ایده خوبی است که استفاده از محصول را متوقف کرده و با یک متخصص پوست تماس بگیرید.

همچنین اگر عوارض جانبی شدیدتری را تجربه کردید، می خواهید از یک متخصص مراقبت های بهداشتی راهنمایی دریافت کنید، مانند:

 • تغییر رنگ مداوم پوست
 • خارش
 • تورم یا کهیر

افزودن ترانگزامیک اسید به روتین مراقبت از پوست

می توانید در هر زمانی از روز از ترانگزامیک اسید استفاده کنید. ابتدا سعی کنید ترانکسامیک اسید را فقط دو بار در هفته استفاده کنید تا ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می دهد. اگر به نظر می رسد پوست شما آن را به خوبی تحمل می کند، می توانید به تدریج استفاده خود را به یک شب در میان یا هر شب افزایش دهید.

استفاده از ترانکسامیک اسید در کنار محصولاتی با اسید کوجیک و اسید فیتیک ممکن است نتایج شما را بهبود بخشد. با این حال، استفاده از ترانکسامیک اسید با سایر اسیدها می تواند باعث خشکی و تحریک شود. قبل از ترکیب چندین اسید یا سایر مواد مراقبت از پوست، با یک متخصص پوست مشورت کنید.

ترانکسامیک اسید به ویژه هنگامی که در ترکیب با سایر عوامل روشن کننده مانند نیاسینامید و ویتامین C استفاده شود، به خوبی عمل می کند.

سخن نهایی

ترانگزامیک اسید، یک نسبتاً تازه وارد به دنیای مراقبت از پوست، برای درمان ملاسما، لکه های خورشیدی، لکه های ناشی از افزایش سن و انواع دیگر تغییر رنگ، نویدهای زیادی دارد. علاوه بر این، متخصصان عموماً آن را برای همه انواع پوست بی خطر می دانند و معمولاً عوارض جانبی کمی دارد.

با این حال، همیشه قبل از افزودن ترانگزامیک اسید یا هر ماده جدید به روتین خود، با یک متخصص پوست مشورت کنید. یک متخصص آموزش دیده می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا یک ماده برای نگرانی ها و اهداف خاص پوست شما مناسب است یا خیر.

و دوباره، هر زمان که محصولاتی را با یک ماده جدید امتحان کردید، ابتدا یک پچ تست انجام دهید و محصول را به تدریج وارد روال خود کنید.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.