بنزوکائین چیست؟

بنزوکائین (Benzocaine) با فرمول شیمیایی C9H11NO2 یک بی حس کننده موضعی است که برای تسکین موقت درد و خارش ناشی از سوختگی های جزئی، آفتاب سوختگی، خراش ها و نیش حشرات یا تحریکات جزئی پوست استفاده می شود. این ماده با مسدود کردن سیگنال های عصبی در بدن کار می کند.

بنزوکائین متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان بی حس کننده های موضعی شناخته می شوند. پایانه های عصبی پوست را از بین می برد. این دارو مانند بیهوشی های عمومی هنگام استفاده برای جراحی باعث بیهوشی نمی شود.

بنزوکائین

کاربردهای بنزوکائین

بنزوکائین موضعی برای کاهش درد یا ناراحتی ناشی از تحریکات جزئی پوست، گلودرد، آفتاب سوختگی، تحریک واژن یا رکتوم، ناخن های پا، بواسیر و بسیاری دیگر از منابع درد جزئی در سطح بدن استفاده می شود. بنزوکائین همچنین برای بی حس کردن پوست یا سطوح داخل دهان، بینی، گلو، واژن یا راست روده برای کاهش درد ناشی از قرار دادن ابزار پزشکی مانند لوله یا اسپکولوم استفاده می شود.

بنزوکائین موضعی نباید برای درمان درد دندان درآوردن در نوزادان استفاده شود و برای کودکان کمتر از 2 سال تایید نشده است.

مکانیسم اثر Benzocaine

بنزوکائین در سلول‌های عصبی پخش می‌شود، جایی که به کانال‌های سدیم متصل می‌شود، از باز شدن کانال‌ها جلوگیری می‌کند و ورود یون‌های سدیم را مسدود می‌کند. سلول‌های عصبی که قادر به اجازه دادن ورود سدیم به سلول‌ها نیستند، نمی‌توانند دپلاریزه شوند و تکانه‌های عصبی را هدایت کنند.

اشکال دارویی مورد استفاده

  • محلول
  • ژل
  • اسپری
  • کرم
  • پماد

عوارض جانبی بنزوکائین

علائم و نشانه ها ممکن است در عرض چند دقیقه یا تا 2 ساعت پس از استفاده موضعی بنزوکائین در دهان یا گلو رخ دهد. در صورت داشتن موارد زیر، کمک اورژانسی پزشکی دریافت کنید:

سردرد، خستگی، گیجی، ضربان قلب سریع، احساس سبکی سر یا تنگی نفس، و

ظاهر رنگ پریده، آبی یا خاکستری پوست، لب ها یا ناخن های دست.

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید و مصرف موضعی بنزوکائین را متوقف کنید:

سوزش شدید، سوزش یا حساسیت در محل مصرف دارو

تورم، گرما یا قرمزی

تراوش، تاول، یا هر نشانه عفونت.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سوزش خفیف، سوزش یا خارش در محل مصرف دارو

حساسیت یا قرمزی پوست

پوسته های سفید خشک در محل استفاده از دارو.

بیمارانی که مصرف بیش از حد را تجربه می کنند ممکن است با سندرم مسمومیت سیستمیک بی حس کننده موضعی، کاهش عملکرد قلبی عروقی، کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی، ایست قلبی، برادی کاردی، افت فشار خون، آریتمی قلبی، سنکوپ و تشنج حتما به پزشک مراجعه کنند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.