آووبنزون

آووبنزون در دهه 1990 معرفی شد و یک ضد آفتاب شیمیایی رایج است. برخلاف سایر ضدآفتاب های شیمیایی که فقط از اشعه های UVB عامل آفتاب سوختگی محافظت می کنند، آووبنزون از اشعه های UVA نیز محافظت می کند، اشعه هایی که باعث پیری زودرس و سرطان پوست می شوند. این ماده شیمیایی توسط EWG رتبه دو داده شده است. پس مشکل آووبنزون چیست؟ به نظر یک ضد آفتاب بی خطر است، درست است؟

یکی از راه‌های موثر برای مراقبت از سلامت پوست و حفظ ظاهری جوان، محافظت از پوست در برابر نور خورشید است. کرم های ضد آفتاب موثرترین راه برای این کار هستند. دو نوع ضد آفتاب شیمیایی و فیزیکی وجود دارد. کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی مانند اکسید روی اغلب پوست شما را شلوغ می‌کنند و قدرت ماندگاری آرایش را کاهش می‌دهند. اینجاست که ضد آفتاب های شیمیایی مفید واقع شده اند. یکی از این ضد آفتاب های شیمیایی آووبنزون است.

آووبنزون با جذب اشعه ماوراء بنفش از پوست در برابر آفتاب سوختگی شدید و ملانوم محافظت می کند و به محافظت از پوست در برابر آسیب سلول های پوستی سالم و کلاژن کمک می کند. مانند اکثر ضدآفتاب ها، آووبنزون با جذب اشعه ماوراء بنفش و تبدیل آنها به یک انرژی که آسیب کمتری به پوست وارد می کند، مانند گرما عمل می کند. آووبنزون و مواد مشابه را اغلب ضد آفتاب های شیمیایی می نامند، همچنین می توان آنها را ضد آفتاب های ارگانیک نیز نامید.

نقش آووبنزن

آووبنزون در محافظت از پوست در برابر اشعه UVA بسیار موثر است. با این حال، هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرد، به سرعت تجزیه می شود، معمولاً 50 تا 90٪ در یک ساعت قرار گرفتن در معرض UV. این شکست با افزودن تثبیت کننده هایی مانند اکتوکریلن به حداقل می رسد. اکثر فرمولاسیون های شیمیایی ضد آفتاب شامل بیش از یک ماده ضد آفتاب هستند. این به دلیل بهبود طیف ضد آفتاب و کمک به تثبیت اثربخشی آن است.

ساختار آووبنزن

آووبنزون مشتق دی بنزوئیل متان است. این ماده محلول در روغن است. آووبنزون توانایی جذب نور ماوراء بنفش را در طیف وسیع تری از طول موج ها دارد. این در بسیاری از ضد آفتاب های تجاری موجود است که به عنوان ضد آفتاب های طیف وسیع استفاده می شوند. آووبنزون به نور بسیار حساس است، برای افزایش پایداری و مدت اثر آن، فتو تثبیت کننده ها به محصول ضد آفتاب اضافه می شود. آووبنزون دارای حداکثر جذب 357 نانومتر است. ضد آفتاب های حاوی آووبنزون برای محافظت در برابر نور خورشید نشان داده شده است. علاوه بر محدود کردن قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید، استفاده از عوامل ضد آفتاب ممکن است به کاهش آسیب های طولانی مدت آفتاب مانند پیری زودرس پوست و سرطان پوست کمک کند.

آووبنزن

مکانیسم عمل

طول موج های UVA I، UVA II و UVB را مسدود می کند و در نتیجه تاثیر اشعه UV بر پوست را محدود می کند. با جذب اشعه ماوراء بنفش در یک محدوده طول موج خاص، نفوذ نور ماوراء بنفش (UV) را از طریق اپیدرم کاهش دهید. مقدار و طول موج اشعه UV جذب شده تحت تأثیر ساختار مولکولی عامل ضد آفتاب است.

سمیت

حداقل دوز سمی مشخص نشده است. سمیت قابل توجهی انتظار نمی رود.

مشکل آووبنزون چیست؟

آووبنزون به خودی خود از نظر سمیت نسبتاً ایمن است، اما به سرعت در نور خورشید تجزیه می شود. پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آووبنزون به تنهایی تنها حدود 30 دقیقه محافظت می کند.

مشکل بالقوه جذب آووبنزون و سایر ضدآفتاب های شیمیایی در جریان خون این است که ممکن است هورمون های بدن را مختل کند. شواهد فعلی وجود ندارد که نشان دهد این مورد با آووبنزون رخ می دهد. برخی مطالعات این اثر را در سایر ضد آفتاب های شیمیایی نشان داده اند. در حالی که این ممکن است ترسناک به نظر برسد، بعید است که مقدار ضد آفتابی که در طول عمر استفاده می‌شود به اندازه کافی دوز قابل توجهی برای اختلال در هورمون‌ها باشد.

چرا از آووبنزون در ضد آفتاب استفاده می شود؟

بنابراین شاید بپرسید که چرا آنها فقط از ماده ای استفاده نمی کنند که دوست بهتری با نور خورشید است. کاش می دانستیم! از آنجایی که بسیاری از شرکت های تولید کننده ضدآفتاب شیمیایی هنوز از آووبنزون برای محافظت در برابر اشعه UVA استفاده می کنند، باید مواد شیمیایی نه چندان ایمن مانند اکتوکریلن را اضافه کنند تا بیشتر از 30 دقیقه کار کند.

نحوه استفاده از آووبنزون

هنگام استفاده از ضد آفتاب حاوی آووبنزون، حتماً تمام دستورالعمل ها و هشدارها را بخوانید. در حالی که این محصول به طور کلی برای استفاده در بسیاری از نواحی بدن بی خطر است، باید مراقب باشید و از وارد شدن لوسیون به چشم یا دهان خودداری کنید.

از آنجایی که آووبنزون ضدآب نیست، در صورت تعریق شدید یا شنا کردن، باید از ضدآفتاب دوباره استفاده کنید. اگر قصد دارید برای مدت طولانی زیر نور خورشید بمانید، پس از دو تا سه ساعت نیز باید دوباره استفاده کنید. از کرم های حاوی آووبنزون روی پوست شکسته یا تحریک شده استفاده نکنید، زیرا این ماده می تواند تحریک را تشدید کند.

ضد آفتاب شیمیایی در مقابل ضد آفتاب فیزیکی

دو دسته ضد آفتاب در بازار وجود دارد که یکی فیزیکی و دیگری شیمیایی است. آووبنزون در دسته ضد آفتاب های شیمیایی قرار می گیرد. با این حال، هنگام تعیین اینکه کدام محصول برای شما مناسب است، درک تفاوت ضروری است.

ضد آفتاب های فیزیکی

ضد آفتاب های فیزیکی با جذب اشعه ماوراء بنفش خورشید و انتقال آن به گرما عمل می کنند. کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی اغلب با انعکاس پرتوهای فرابنفش از پوست کار می‌کنند. این از نظر فنی درست نیست، در حالی که ضد آفتاب های فیزیکی اشعه UV را منعکس می کنند، آنها فقط حدود 10٪ از اشعه ها را منعکس می کنند. بقیه اشعه ماوراء بنفش دقیقاً مانند ضد آفتاب های شیمیایی جذب شده و به گرما تبدیل می شود. گرمای حاصل از این عمل ناچیز است و به پوست آسیب نمی رساند.

این نوع فرمولاسیون ها به استفاده از موادی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم برای ایجاد این محافظت متکی هستند. ضدآفتاب های فیزیکی مانعی بین پوست و خورشید ایجاد می کنند و جذب پوست نمی شوند. آنها عموما طیف وسیعی دارند، به این معنی که در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کنند.

ضد آفتاب های شیمیایی

ضدآفتاب های شیمیایی جذب پوست می شوند و اشعه های مضر خورشید را قبل از اینکه به عمق نفوذ کنند و به پوست آسیب برسانند جذب می کنند. اغلب ضدآفتاب های شیمیایی در ترکیب با ضدآفتاب های شیمیایی دیگر برای ایجاد محافظت وسیع الطیف استفاده می شوند.

در مورد آووبنزون، معمولاً همراه با مواد مسدودکننده UVB استفاده می‌شود، زیرا در جلوگیری از آسیب اشعه‌های UVA بهترین عملکرد را دارد.

همچنین، هر دو نوع ضد آفتاب، فیزیکی و شیمیایی، اغلب حاوی موادی مانند ویتامین C یا E برای محافظت در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد هستند. آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد با کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی بیشتر از ضد آفتاب‌های فیزیکی رخ می‌دهد، بنابراین باید به دنبال این مواد در محصول ضد آفتاب خود باشید.

آیا Avobenzone در برابر UVA و UVB محافظت می کند؟

آووبنزون در صورت استفاده به تنهایی یک ضد آفتاب بسیار موثر نیست. همانند اکثر ضدآفتاب های شیمیایی، آووبنزون به ضد آفتاب شیمیایی دیگری نیز نیاز دارد تا به افزایش توانایی های محافظتی خود کمک کند. با این حال، در برابر اشعه UVA محافظت می کند.

آیا Avobzone ایمن است؟

با توجه به بحث در مورد ضد آفتاب های شیمیایی، FDA منابعی را برای تعیین ایمنی فرمولاسیون های شیمیایی ضد آفتاب سرمایه گذاری کرده است. FDA دریافته است که آووبنزون در فرمولاسیون ضد آفتاب ایمن است.

تنظیم آووبنزون مهم است زیرا ضد آفتاب های شیمیایی جذب پوست می شوند. اکثر مطالعات نشان می‌دهند که جذب این ماده در جریان خون به اندازه کافی قابل توجه نیست که در غلظت‌های تایید شده توسط FDA آسیبی وارد کند. با این حال، مطالعه‌ای که توسط Frontiers in Medicine منتشر شد، اشاره کرد که برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی ممکن است با سرعت بیشتری نسبت به مطالعات قبلی در جریان خون جذب شوند. توجه به این نکته ضروری است که این هنوز به اجماع علمی نرسیده است و نهادهای نظارتی مربوطه اطلاعات جدید را به محض در دسترس شدن بررسی خواهند کرد.

جایگزین های آووبنزون در ضد آفتاب

رادیکال های آزاد تشکیل شده در پوست هنگام استفاده از ضد آفتاب های حاوی آووبنزون یک خطر برای سلامتی است. این خطر همچنین باید با مزایای استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از پیری زودرس پوست و سرطان پوست سنجیده شود.
خوشبختانه، جایگزین‌های Avobenzone در کرم‌های ضد آفتاب مانند اکسید روی می‌تواند محافظت طبیعی با طیف گسترده‌ای از ضد آفتاب ها را فراهم کند. روی یک ماده بی اثر است، در برابر نور خورشید تجزیه نمی شود و رادیکال های آزاد، آزاد نمی کند، بنابراین برای پوست بی خطر است.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.