آزلائیک اسید چیست؟

آزلائیک اسید یک اسید طبیعی (یک دی کربوکسیلیک اسید خطی) است که در غلاتی مانند جو، گندم و چاودار یافت می شود. azelaic acid دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که آن را در درمان بیماری های پوستی مانند آکنه و روزاسه موثر می کند. این اسید می تواند از شیوع بیماری هایی که در  آینده ممکن است به وجود بیاید، جلوگیری کند و باعث پاکسازی پوست شما از باکتری های عامل آکنه می شود.

آزلائیک اسید به صورت ژل، فوم و کرم موجود است. از آنجایی که مدتی طول می کشد تا این ماده اثر کند، به خودی خود اولین انتخاب متخصصین پوست برای درمان آکنه نیست. این ماده عوارض جانبی مانند سوزش پوست، خشکی و لایه برداری نیز دارد.

آزلائیک اسید

موارد استفاده از اسید آزلائیک برای آکنه

Azelaic acid با پاک کردن منافذ پوست از باکتری هایی که ممکن است باعث تحریک یا جوش شوند، کمک به پاکسازی پوست می کند. با کاهش التهابات پوست باعث می شود که آکنه کمتر قابل مشاهده، قرمز و تحریک شود. به آرامی گردش سلولی را تحریک می کند تا پوست سریع تر بهبود یابد و جای زخم را به حداقل می رساند.

این ماده برای جای آکنه نیز استفاده می شود. برخی از افراد از آزلائیک برای درمان اسکار آکنه علاوه بر شیوع فعال آکنه نیز استفاده می کنند. همچنین گردش سلولی را تحریک می کند، که می تواند راهی برای کاهش ظاهر زخم های شدید باشد. همچنین از سنتز ملانین جلوگیری می کند، تا توانایی پوست برای تولید رنگدانه هایی که می توانند رنگ پوست را تغییر دهند، کاهش یابد.

کاربردهای دیگر آزلائیک اسید

از اسید آزلائیک برای بیماری های پوستی مانند هایپرپیگمانتاسیون، روزاسه و روشن شدن پوست نیز استفاده می شود.

  • Azelaic acid برای Hyperpigmentation

پس از یک جوش، التهاب می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون در برخی از نواحی پوست شود. اسید آزلائیک از تجمع سلول‌های تغییر رنگ پوست جلوگیری می‌کند. یک مطالعه آزمایشی در سال 2011 نشان داد که اسید آزلائیک می‌تواند آکنه را درمان کند و در عین حال، هایپرپیگمانتاسیون ناشی از آکنه را نیز برطرف کند.

  • Azelaic acid برای روشن شدن پوست

همان خاصیتی که آزلائیک اسید را برای درمان هایپرپیگمانتاسیون التهابی موثر می‌کند، آن را قادر می‌سازد تا پوستی را که در اثر ملانین تغییر رنگ داده است، روشن کند. بر اساس یک مطالعه قدیمی تر، استفاده از اسید آزلائیک برای روشن شدن پوست در نواحی لکه دار یا لکه دار پوست به دلیل ملانین موثر بوده است.

  • Azelaic acid برای Rosacea

اسید آزلائیک می تواند التهاب را کاهش دهد و که آن را به یک درمان موثر برای علائم روزاسه تبدیل می کند. مطالعات بالینی نشان می دهد که ژل آزلائیک اسید می تواند به طور مداوم ظاهر تورم و رگ های خونی قابل مشاهده ناشی از روزاسه را بهبود بخشد.

مکانیسم عمل آزلائیک اسید

مقایسه اسید آزلائیک با سایر درمان ها

اسید آزلائیک برای همه پوست ها مناسب نیست. اثربخشی درمان می تواند به موارد زیر بستگی داشته باشد:

  • علائم
  • نوع پوست
  • انتظارات

از آنجایی که تاثیر این ترکیب به کندی نمایان می شود، اغلب همراه با سایر اشکال دارویی در درمان آکنه تجویز می شود. بر اساس تحقیقات قدیمی تر، کرم Azelaic acid ممکن است به اندازه بنزوئیل پراکسید و ترتینوئین (Retin-A) برای درمان آکنه موثر باشد.

این اسید نیز آرام تر از آلفا هیدروکسی اسید، اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک تاثیر می گذارد. در حالی که این اسیدها به اندازه کافی قوی هستند که به تنهایی در لایه برداری شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند. این بدان معناست که اسید آزلائیک کمتر پوست را تحریک می کند، درنتیجه باید به طور مداوم از آن استفاده کرد.

عوارض جانبی Azelaic acid

  • سوزش یا سوزن سوزن شدن روی پوست
  • لایه برداری پوست در محل استفاده
  • خشکی یا قرمزی پوست

عوارض جانبی کمتر رایج عبارتند از:

تاول یا پوسته پوسته شدن پوست
تحریک و تورم
سفتی یا درد در مفاصل
کهیر و خارش
تب
مشکل در تنفس

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.