آربوتین

آربوتین یک گلیکوزید است. یک هیدروکوئینون گلیکوزیله استخراج شده آربوتین از برگ میوه هایی مانند انگور خرس، گلابی و قره قاط تهیه می شود و گاهی اوقات به صورت مصنوعی نیز تهیه می شود. این ماده در غذاها، داروهای بدون نسخه و مکمل های گیاهی یافت می شود. بیشتر اوقات، یک ماده فعال در محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی به عنوان یک عامل روشن کننده پوست برای جلوگیری از تشکیل ملانین در شرایط مختلف پوستی است که شامل افزایش رنگدانه های پوستی یا عملکرد بیش فعال ملانوسیت ها می شود. آربوتین در دو شکل طبیعی و مصنوعی موجود است که می توان آن را از استوبروم گلوکوز سنتز کرد.

آربوتین

مزایای استفاده از آربوتین

  • دارای خاصیت محافظت در برابر آفتاب: Arbutin می تواند با جلوگیری از تولید تیروزیناز، میزان تیرگی پوست را پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب کاهش دهد.
  • ملایم روی پوست: در حالی که سایر عوامل روشن کننده پوست می توانند پوست را خشک و تحریک کنند، Arbutin کمتر تحریک کننده است.”از آنجا که جزء فعال آربوتین به آرامی آزاد می شود، می تواند کمتر از سایر عوامل روشن کننده پوست تحریک کننده باشد و برای کسانی که پوست حساس دارند بهتر است.”
  • رنگ ناهموار را بهبود می بخشد: از آنجا که Arbutin تیروزیناز را مهار می کند، آنزیمی که به تولید ملانین کمک می کند، می تواند از لکه های تیره جلوگیری کرده یا حتی به محو شدن آنها کمک کند و منجر به رنگ یکدست تری شود.
  • استفاده ایمن با سایر محصولات مراقبت از پوست: هیچگونه تداخل منفی بین آربوتین و سایر ترکیبات مراقبت از پوست وجود ندارد.
  • می توان دو بار در روز استفاده کرد: برای حداکثر نتیجه، Arbutin را می توان صبح و شب استفاده کرد.
  • ایمن تر از هیدروکوئینون: برای مدتی، هیدروکوئینون جزء روشن کننده  “معجزه آسا” پوست بود-تا زمانی که توسط FDA سرطان زا اعلام شد (هنگامی که به صورت خوراکی مصرف شود، نه به صورت موضعی). در حالی که هیدروکوئینون با کشتن سلول های تولید کننده رنگدانه و ملانین عمل می کند، Arbutin آنزیم های تحریک کننده سلول های تولید کننده رنگدانه را مهار می کند.
  • موثر در محو شدن زخم ها: آربوتین مانند توانایی آن در محو کردن نقاط تیره، در از بین بردن زخم های آکنه قرمز که مدت ها پس از از بین رفتن زگیل به وجود می آیند، بسیار عالی است.
  • روشن کننده پوست: همانطور که در بالا توضیح داده شد، آربوتین تشکیل لکه های تیره را ممنوع کرده و جلوه ای روشن کننده بر پوست می دهد.

اثرات جانبی Arbutin

قرمزی یا تحریک ناشی از واکنش آلرژیک می تواند عوارض جانبی رایج استفاده آربوتین به صورت موضعی باشد. همیشه مطمئن شوید که قبل از استفاده از محصول جدید روی کل صورت، یک تست پچ روی پوست خود انجام دهید.

آیا آربوتین می تواند به طور دائم پوست را روشن یا سفید کند؟

خیر. آربوتین این توانایی را ندارد که به طور دائم پوست شما را سفید یا روشن کند. اگرچه آربوتین می تواند پوست شما را روشن و درخشان کند، اما ملانین را از بین نمی برد – به سادگی تولید ملانین را مختل می کند/کند می کند. بنابراین اگر از آربوتین استفاده می کنید و احساس می کنید پوست شما بیش از حد روشن شده است، می توانید با توقف استفاده از آربوتین، دکمه “واگرد” را فشار دهید و تولید ملانین در پوست شما دوباره سرعت می یابد.

پوست روشن و درخشندگی حاصل از محصولات آربوتین به محض قطع استفاده از مراقبت از پوست آربوتین، بلافاصله معکوس نمی شود، در عوض چندین ماه طول می کشد تا به حالت قبلی خود بازگردید. با این حال، می توانید ملانین را با سایر مواد مانند هیدروکسی بنزوکینون به طور کامل از بین ببرید. ما هیدروکسی بنزوکینون را برای پوست شما توصیه نمی کنیم زیرا می تواند برای پوست شما مضر باشد.

تفاوت بین α-Arbutin و β-Arbutin چیست؟

آلفا-آربوتین (α-Arbutin) و بتا-آربوتین (β-Arbutin) تولید ملانین را که باعث ایجاد کک و مک می شود، سرکوب می کنند. با این حال، مطالعات نشان داده اند که آلفا-آربوتین (α-Arbutin) بیش از ده برابر قوی تر از بتا-آربوتین (β-Arbutin) تخمین زده می شود.

تفاوت بین آربوتین و هیدروکوئینون چیست؟

آربوتین مشتق طبیعی هیدروکوئینون است و اگرچه از طریق مکانیسم مشابه هیدروکینون عمل می کند، اما به اندازه تهاجمی نیست. آربوتین خطرات و عوارض جدی مشابه هیدروکینون را ندارد، و در نتیجه، هیدروکینون نیاز به نسخه دارد. در صورت استفاده نادرست از هیدروکینون برای مدت طولانی، می تواند به طور دائمی به پوست شما آسیب برساند و لکه های آبی مایل به خاکستری ایجاد کند.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.