اسکوالن

اسکوالن یک مایع لغزنده است که به طور طبیعی در گیاهان، حیوانات و حتی سبوم انسان وجود دارد. این نقش کلیدی در روان سازی و محافظت از پوست شما در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش دارد.

این لیپید بی رنگ و بی بو حداقل 10 درصد از روغن های طبیعی پوست شما را تشکیل می دهد.

متأسفانه، زمانی که به 30 رسیدید، تولید اسکوالن بدن شما شروع به کاهش می کند. پوست آغشته به اسکوالن به سرعت خشک و زبر می شود. و اینجاست که محصولات مراقبت از پوست اسکوالن وارد عمل می شوند.

هر کسی که کمی در مورد محصولات زیبایی تحقیق کرده باشد، احتمالاً با ماده اسکوالن در محصولات مختلف مراقبت از پوست و آرایش مواجه شده است. اما اسکوالن چیست؟ آیا ایمن است؟ اخلاقی؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

اسکوالن

منشأ اسکوالن

اسکوالن روغنی است که اغلب از جگر کوسه ها برداشت می شود و در صنایع زیبایی، پزشکی و دارویی استفاده می شود. در سال 1916 کشف شد و نام آن از خانواده کوسه‌های Squalidae گرفته شده است که اولین بار از آن استخراج شد.

اسکوالن و اسکوالان (نسخه دومی که یک نسخه فرآوری شده است) جذب کرم ها را افزایش می دهد و از از بین رفتن رطوبت در پوست جلوگیری می کند و خطوط ریز را کاهش می دهد. این عوامل باعث می‌شود که این ماده در موادی مانند محصولات ضد پیری بسیار مورد توجه قرار گیرد، اگرچه می‌تواند در رژ لب، آرایش چشم، روغن‌های برنزه کننده و کرم‌های زیرسازی نیز نقش داشته باشد.

Squalene به مقدار کم در بدن انسان یافت می شود. همچنین می توان آن را از گیاهان خاصی مانند نیشکر، زیتون و میوه ها استخراج کرد. با این حال، بیشترین مقدار شناخته شده روغن در جگر کوسه های اعماق دریا یافت می شود.

آیا بین اسکوالن و اسکوالان تفاوتی وجود دارد؟

  • اسکوالن = لیپیدی که به طور طبیعی در سبوم انسان، روغن ماهی و برخی گیاهان وجود دارد.
  • اسکوالان = شکل اشباع شده اسکوالن که کمتر مستعد اکسیداسیون است و آن را در محصولات آرایشی مفیدتر می کند.

 Squalane (با علامت “a”) یک مشتق پایدار از اسکوالن طبیعی (با “e”) است.

اسکوالن و اسکوالان

اسکوالن برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسکوالن و اسکوالان بیشتر به عنوان مواد تشکیل دهنده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی شناخته می شوند. محصولات ضد پیری، لوازم آرایشی و روغن های برنزه کننده ذکر شده تنها تعدادی از موارد موجود هستند که می توانند حاوی اسکوالن باشند.

استفاده از اسکوالن در کرم ها و لوازم آرایشی در مناطق مختلف جهان متفاوت است. یک مطالعه در سال 2018 توسط گروه فرانسوی محافظه‌کاران بلوم، 72 کرم مختلف را آزمایش کرد و موارد زیر را نشان داد:

  • در اروپا، 9.4٪ (3 از 32) حاوی اسکوالان هستند
  • در ایالات متحده، یکی از 14 مورد حاوی اسکوالان است
  • در آسیا، 53 درصد حاوی اسکوالان است

برخی از برندها منبع اسکوالان خود را ذکر می کنند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند.

در خارج از صنعت زیبایی، اسکوالن برای درمان بیماری هایی مانند اگزما و پسوریازیس نیز استفاده شده است. همچنین در برخی از واکسن ها به عنوان یک عامل تقویت کننده استفاده شده است که واکسن را موثرتر می کند.

فواید پوستی اسکوالان

پوست هیدراته پوست سالم است. بنابراین، زمانی که اسکوالان به صورت موضعی استفاده شود، فواید فوق العاده ای دارد.

افزایش هیدراتاسیون می تواند به پوست شما کمک کند که شاداب تر و سالم تر به نظر برسد. آنتی اکسیدان های موجود در این روغن ها و کرم ها همچنین با آسیب های پوستی و رادیکال های آزاد مبارزه می کنند که می تواند روند پیری را تسریع کند. طبق تحقیقات، اسکوالان یک سم زدا نیز هست.

استفاده منظم همچنین می تواند تولید کلاژن را افزایش داده و در نتیجه پوست سفت تر شود. روغن را طبق دستورالعمل روی بسته محصول به صورت موضعی بمالید.

فواید اسکوالان برای مو

Squalane فقط برای صورت و بدن نیست. همچنین می توانید روغن را به موهای خود بمالید.

مرطوب کردن موها می تواند به افزایش درخشندگی و جلوگیری از شکستگی کمک کند. موها روغن های طبیعی خاص خود را دارند. با این حال، آب و هوا، سن، رژیم غذایی، و آسیب گرما می تواند مو ها را خشک کند.

Squalane می تواند تارهای شما را دوباره پر کند و از موهای شما در برابر آسیب بیشتر محافظت کند.

چند قطره روغن اسکوالان را در کف دست خود بریزید و قبل از آبکشی زیر دوش موهای خود را ماساژ دهید تا رطوبت آن افزایش یابد.

اسکوالان برای آکنه یا پوست های چرب

اگر پوست مستعد آکنه یا چرب دارید، استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب می تواند باعث ایجاد جوش یا بدتر شدن لک شود. اسکوالن، با این حال، برای انواع پوست بی خطر است.

اگر روغن های دیگر برای پوست شما بیش از حد سنگین یا چرب هستند، این یک جایگزین عالی است. علیرغم اینکه روغنی است، سبک و غیر کومدوژن است، به این معنی که منافذ شما را مسدود نمی کند.

این به منافذ نفوذ می کند و پوست را در سطح سلولی بهبود می بخشد، اما روی پوست احساس سنگینی نمی کند.

طبق تحقیقات، اسکوالان دارای خواص ضد التهابی است که می تواند قرمزی و تورم را کاهش دهد.

در حالی که اسکوالن منافذ شما را مسدود نمی کند، چربی های طبیعی پوست، سلول های مرده پوست و باکتری ها می توانند.

بنابراین قبل از استفاده از اسکوالان به صورت خود، از یک پاک کننده ملایم برای تمیز کردن منافذ پوست خود استفاده کنید. همچنین یک یا دو بار در هفته لایه برداری کنید تا سلول های مرده پوست از بین برود.

خطرات استفاده از اسکوالان برای مراقبت از پوست

با هر محصول مراقبت از پوست، خطر تحریک یا واکنش آلرژیک وجود دارد – حتی زمانی که یک محصول ایمن تشخیص داده شود.

اگر برای اولین بار است که از اسکوالان استفاده می کنید، در ناحیه وسیعی از بدن خود استفاده نکنید. روغن را روی قسمتی از پوست مانند بازوی داخلی خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

  • خارش
  • سرخی
  • تورم

چرا اسکوالن بحث برانگیز است؟

کوسه ها در حفظ سلامت اقیانوس ها بسیار مهم هستند. آنها به عنوان شکارچیان راس، از حیوانات زیر خود در زنجیره غذایی تغذیه می کنند و بیماران و ضعیفان را از بین می برند و به حفظ تعادل در اکوسیستم های دریایی کمک می کنند.

با این وجود، جمعیت جهانی کوسه در 50 سال گذشته حدود 70 درصد کاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای محافظه کارانه، انسان ها سالانه 100 میلیون کوسه را می کشند. محبوبیت سوپ باله کوسه از نظر تاریخی دلیل این تعداد بوده است.

بر اساس گزارش بلوم، لوازم آرایشی و بهداشتی با توجه به صنعت زیبایی 532 میلیارد دلاری، 90 درصد از تولید روغن جگر کوسه در سرتاسر جهان را تشکیل می‌دهند که هر ساله باعث مرگ 2.7 میلیون کوسه در اعماق دریا می‌شود. تقریباً 3000 کوسه برای تولید 1 تن اسکوالان مورد نیاز است.

آیا جایگزینی برای اسکوالن کوسه وجود دارد؟

پاسخ کوتاه بله است.” اسکوالن را می توان از گیاهانی مانند زیتون، سبوس برنج، جوانه گندم و دانه های آمارانت استخراج کرد. همچنین به مقدار زیاد در روغن زیتون بکر یافت می شود. اسکوالن را می توان از بقایای فرآیند تصفیه روغن زیتون برداشت و خالص کرد.

همانطور که در مورد بسیاری از مواد گیاهی وجود دارد، هزینه هنوز یک عامل باقی مانده است. به عنوان مثال، یک گزارش از اوایل سال جاری نشان داد که اسکوالن مشتق شده از زیتون 30 درصد گران تر از برداشت اسکوالن از جگر کوسه است.

با این حال، شرکت ها در حال انجام اقداماتی برای یافتن منابع جدید اسکوالن هستند. یکی از قابل توجه ترین آنها شرکت بیوتکنولوژی Amyris است که در حال آزمایش اسکوالن مشتق شده از نیشکر است، اگرچه در حال حاضر، این بیشتر برای واکسن ها است.

درحال حاضر مجموعه کیمیا زیست گستر نوین قادر به ارائه انواع مواد اولیه با گریدهای غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی در حجم های بالا و کیفیت عالی از تولید کننده های معتبر می باشد. درصورت نیاز می توانید درخواست خود را با ما درمیان گذاشته تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.