محیط انتقال ویروس = Viral Transform Medium = VTM

در نتیجه بیماری همه گیر جهانی کرونا، دستیابی به محصولات خاص برای حفظ نمونه ها برای تشخیص، به طور فزاینده ای دشوار شده است. در حال حاضر این اتفاق برای محیط انتقالی ویروس یا همان VTM افتاده است.

بنابراین پیشنهاد می کنیم خودتان محیط انتقال ویروس / VTM را طبق توصیه های WHO و CDC تولید کنید یا آن را از شرکت های معتبر تهیه کنید.

محیط انتقال ویروس
محیط انتقال ویروس

یک محیط انتقال ویروس مناسب به شرح زیر تهیه می شود:

  1. 10گرم محیط veal infusion broth را با 2 گرم bovine albumin fraction V همراه با آب مقطر به حجم 400 میلی لیتر برسانید.
  2. 0.8 میلی لیتر محلول جنتامایسین سولفات با غلظت 50 میلی گرم در میلی لیتر و 3.2 میلی لیتر آمفوتریپسین B با غلظت 250 میکروگرم در میلی لیتر به محلول بالایی اضافه میکنیم.
  3. در مرحله آخر بوسیله فیلتراسیون محلول را استریل می کنیم.

در موارد 2 و 3 می توان به جای جنتامایسین و آمفوتریپسین B از هر نوع آنتی بیوتیک مشابه در یک غلظت مناسب جهت جلوگیری از رشد و آلودگی باکتریایی یا از هر نوع ضدقارچی با غلظت مناسب جهت جلوگیری از رشد و آلودگی قارچی استفاده نمود.

دلایل استفاده از آنتی بیوتیک و ضد قارچ در محیط انتقال ویروس / VTM:

آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها خطر آلودگی ناشی از باکتری ها و قارچ ها را کاهش می دهند.

آنتی بیوتیک ها اگر در دمای 4+ درجه سانتیگراد نگهداری شوند و یا در معرض چرخه های یخ زدایی و ذوب قرار گیرند، اثر خود را با گذشت زمان از دست می دهند.

آنتی بیوتیک ها یا باید در هنگام جمع آوری نمونه ها به محیط اضافه شوند یا درهنگام آماده سازی محیط اضافه شوند و در دمای 20- درجه سانتیگراد نگهداری و درصورت لزوم ذوب شوند.

اگر محیط انتقال حاوی ویروس باشد باید در دمای 70- درجه سانتیگراد یا در ازت مایع نگهداری شود. نگهداری در دمای 20- درجه زمانی کافی است که نمونه برای PCR مورد استفاده قرار گیرد.

کیمیا زیست گستر نوین” در راستای ارتقاء تولیدات و سطح علمی کشور مبادرت به واردات و توزیع مواد شیمیایی و مصرفی آزمایشگاهی کرده است. هدف مجموعه ما تأمين مواد و تجهيزات مورد نياز در بخش هاى مختلف آزمايشگاهى، تحقيقاتى، بيمارستانى، صنعتى و … مي باشد.